Česká metropole se dočkala dalšího ocenění ve světovém měřítku. Podle americké televize CNN jsou právě vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí mezi nejkrásnějšími deseti na planetě.

V TOP 10 jsou i známé trhy v hlavních městech Evropy jako Berlín a Vídeň, ty pražské jsou ale speciální. „Žádné město není tak vánoční jako Praha,“ píše CNN. Redaktor doporučuje dát si klobásu při čekání na rozsvícení vánočního stromu a zapít to českým pivem.

Podívejte se, jak vypadalo instalování vánočního stromu:

Video
délka: 01:05.68

V Praze už stojí vánoční strom: Noční akci jsme zrychlili do jedné minuty, podívejte se David Malík

Statisíce turistů na Vánoce

Další výhodou je, že obě náměstí jsou od sebe vzdálená pouhých pět minut, a tak je turisté i Češi zvládnout projít klidnou procházkou během jediného dne.

Na každém z náměstí najdete klasické dřevěné „budky“, které poukazují na klasickou slovanskou kulturu. Tím vůbec nejdůležitějším ale je, že jsou otevřeny téměř neustále, až do 6. ledna, kdy pravidelně vánoční trhy v Praze končí.

Z mimoevropských hostů jezdí ve vánočním období do Prahy nejvíc turisté z USA. „Zde se dá očekávat mírný pokles návštěvnosti, protože část Američanů bude nejspíš respektovat varování svého ministerstva zahraničí, které doporučuje cesty do Evropy nyní omezit a vyhnout se například vánočním trhům,“ říká mluvčí Prague City Tourism Kateřina Bártová.

Video
délka: 04:17.69

Podívejte se na nejkrásnější vánoční stromky z celého světa youtube.com_ThePhotoCollector/bpž

Loni přijelo v prosinci do Prahy 547 tisíc osob, z toho 462 tisíc ze zahraničí a 85 tisíc z Česka. Podle odhadu Prague City Tourism by letos mohlo toto číslo stoupnout na 580 tisíc lidí. Dalších 140 tisíc se v posledním měsíci roku ubytuje v soukromí.

Deset nejlepších trhů na světě:

Gendarmenmarkt, Berlín, Německo

Štrasburk, Francie

Christmas Market, Vídeň, Rakosuko

Grand Christmas Market, Montréal, Kanada

Staroměstské a Václavské náměstí, Praha, Česká republika

Piazza Santa Croce, Florencie, Itálie

Krakov, Polsko

Christmas Market, Birmingham, Velká Británie

Tivoli Gardens, Kodaň, Dánsko

Winter Wonders, Brusel, Belgie

Fotogalerie
26 fotografií