Praha příští rok opraví vstupní bránu Výstaviště v Praze 7, vybuduje v areálu griloviště nebo takzvaný přírodní biotop. Oprava areálu se uskuteční ve třech fázích. Po první fázi bude následovat oprava Křižíkovy fontány a nakonec stavba repliky vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Velkolepé plány rekonstrukce Výstaviště v Holešovicích, představené ve středu, však zastínil výrok primátorky Adriany Krnáčové (56, ANO).

Mezi prvními projde úpravou i Lapidárium Národního muzea, ze všech staveb ale vypadá nejlépe.
Mezi prvními projde úpravou i Lapidárium Národního muzea, ze všech staveb ale vypadá nejlépe.
Autor: Jakub Poláček, RP Praha, INT

Do budoucna by zde raději neviděla Matějskou pouť. „Myslím, že v podobě ,v jaké ji známe, do moderního města nepatří,“ řekla pro Blesk.cz. „Přála bych si v Praze najít vhodnější místo pro tento typ zábavy,“ dodala Krnáčová. To se však hodně nelíbí provozovatelům pouti.

„Jsem neskutečně rád, že město do rekonstrukce Výstaviště investuje, ale Matějská pouť sem prostě patří,“ říká dlouholetý provozovatel Matějské pouti Václav Kočka pro Blesk.cz. Ta je tu totiž konaná tradičně od roku 1963, první jarní pouť v Evropě tu letos oslavila i 421 let své celkové existence. „Tohle je místo, kde by měli lidé chtít strávit celý den, zajít si na muzikál, na fontánu, do restaurace nebo na kolotoč,“ věří Kočka.

Zábava bez tradiční »zábavy«

V první vlně oprav se město a Rozvojové projekty Praha (RVP) chtějí zaměřit na opravy zásadních staveb Výstaviště a vybudování nových míst nejen pro volnočasové aktivity Pražanů. Nově by areál měl být rozdělen do pěti zón: Kultura, Open air arena, Zábava, Relax a Sport.

Rekonstrukcí projdou třeba Lapidárium Národního muzea, restaurace Bohemia, divadlo Spirála či Maroldovo panorama. „To projde opravou fasády, střechy, získá bezbariérový vstup. Pak počítáme s restaurováním samotného díla,“ řekl Blesk.cz Pavel Klaška (RVP).

Průmyslový palác otázkou

Odkládá se však rekonstrukce další podstatné části výstaviště – Průmyslového paláce. Od vyhoření levého křídla 16. října 2008 je tu pouze stan jako na „vesnické veselce“. Magistrát však doufá, že než zde proběhne trvalá rekonstrukce, místo stanu by tu měla stát montovaná hala, která by lépe sloužila výstavám a akcím v paláci. Metropole ale nejdříve musí najít potřebných 60 milionů na přestavbu.

Výstaviště u Stromovky vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Velké škody v areálu napáchala povodeň v roce 2002. O šest let později Průmyslový palác zachvátil požár a shořelo celé jedno křídlo.

Fotogalerie
13 fotografií