Původně setkání s dalajlamou mělo proběhnout na Hradčanském náměstí na pódiu vedle pomníku prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Správa pražského hradu však zábor v těchto místech nepovolila. Odmítla navíc sdělit, z jakých důvodů.

Nakonec tibetský duchovní vůdce v pondělí ve 13 hodin vystoupil na pódiu v bráně Schwarzenberského paláce. Lidé ho přivítali mohutným potleskem, od organizátorů navíc dostal na uvítanou malé „pohoštění“. 

Příliš tvrdý chleba

„Protože před dvaceti šesti lety, kdy tu byla Jeho Svatost poprvé, jsme byli ještě Československem, tenkrát zástupci ze Slovenska, delegáti, přinesli naše obětiny chléb a sůl, tak přinášíme naši českou obětinu, také chléb,“ řekla česká herečka a zpěvačka Barbora Hrzánová, která setkání s dalajlamou moderovala. 

Video
délka: 01:45.25
Video se připravuje ...

Dalajlama vystoupil na Hradčanském náměstí. Organizátoři ho přivítali tvrdým chlebem. Matěj Smlsal

Duchovní vůdce se na chléb vrhl, aby kousek ochutnal. Když se ho však snažil utrhnout, nešlo mu to. „Chléb je příliš tvrdý,“ zavtipkoval a dodal: „Ale ukážu vám, že mám stejně tvrdé zuby.

Zavzpomínal na přítele

Po ochutnání chleba se Jeho Svatost usadila v křesle, aby si vychutnala pestrý program, během kterého zazpívaly zpěvačky Aneta Langerová a Lenka Dusilová. Nakonec dalajlama sám k lidem promluvil. 

„Václav Havel tu nyní už není s námi. Po lidských bytostech ale něco zůstává, myšlenky, ideály,“ řekl. „Všichni bychom měli pokračovat v udržování Havlova odkazu, v myšlence pravdy a lásky,“ uvedl dalajlama, kterého s bývalým českým prezidentem pojilo osobní přátelství.

Lidé se přišli na Hradčanské náměstí v Praze přivítat s duchovním vůdcem dalajlamou.
Autor: Martin Přibyl

Dalajlama také ve své řeči zdůraznil, že se nesnaží o odtržení Tibetu od Číny, z čehož ho obviňuje Peking. „My Tibeťané neusilujeme o samostatnost, o nezávislost Tibetu. Chceme však, aby ve svazku s Čínou byla dodržována lidská práva Tibeťanů, aby byla zachována buddhistická tradice Tibetu,“ řekl.