Dobrodružná hra Pražské věže, kterou podpořila městská část Praha 1 a Praha 2 a další kulturní centra, se koná již poněkolikáté. Letos však teprve podruhé v noci. Cílem projektu je přiblížit Pražanům jejich město a ukázat jim nové historické budovy, kam se běžně nepodívají.
„Mezi hlavní podstaty hry patří hledání zajímavostí, poznávání historie, ale také sportování, vždyť 1000 schodů nezdoláte každý den,“ vysvětlil koordinátor akce Milan Horký. Hlavním letošním tématem, které spojilo všechna místa na mapě, byl panovník Karel IV.
Dobrodružná hra odstartovala v šest hodin večer z Novoměstské radnice. Všichni soutěžící obdrželi za startovné 250 korun, spolu s pokyny mapu z roku 1815, papír s úkoly a vstupenku, do které si zaznamenávali každé místo, které navštívili.
Cílem hry nebyla návštěva všech 20 památek, ani návštěva v co nejkratším limitu. Aby hráči dostali na konci akce odměnu v podobě žlutozlaté hrací kostky, museli projít alespoň osm určených míst. Což však nebylo jednoduché. Skupinky o maximálním počtu šesti lidí vymýšlely taktiky, jak stihnout co nejvíce historických budov, jelikož byla stanoviště rozmístěna po celé Praze.
„My jsme šestičlenná skupinka a rozdělili jsme se po dvou a každý máme svůj okruh, který máme za úkol obejít. Já a můj manžel máme na starost novoměstskou část, tudíž jsme obešli už kostel Na Slupi nebo třeba kostel svatého Apolináře,“ sdělili svou taktiku Jarmila a Jaroslav.
Hra nebyla jen o dobrodružství
Na akci, kde se zúčastnilo okolo 700 lidí, šlo i o vzájemnou spolupráci a solidaritu k ostatním. Když se jedno z družstev ztratilo, druzí jim pomohli. Když nemohla dvojice najít informaci k úkolu, jiná jim poskytla nápovědu. Všichni soutěžící totiž jako by utvořili tajné bratrstvo, které jako jediné tušilo, kam jít a co hledat.
I přesto, že uprostřed hry začalo jemně mrholit, hráče to neodradilo. „Počasí nám nevadí, nejsme přeci z cukru. Navíc si dodáváme energii vínem, které jsme si vzali pro zpestření s sebou. Hra nás zatím moc baví, nejvíce se nám ale rozhodně líbilo v kostele Panny Marie, sv. Jeronýma a sv. patronů slovanských, jenž je součástí starobylého kláštera Emauzy. Vyšplhali jsme až nahoru na věž a ten pohled stál opravdu za to,“ popsali zážitek Jaroslav s Jarmilou.
Atmosféra kostela láká mladou lásku
V kostele panuje tak úchvatná atmosféra, že se často stává i centrem mladé lásky. „Průvodce, který hlídal u vstupu, nám dokonce řekl, že výhled je tak úchvatný, že nahoru i sám bere dívky na romantické schůzky,“ doplnila s úsměvem Jarmila.
Orientačních pochůzek po pražských věžích se neúčastnily pouze skupinky, ale i páry běžců, kteří k přesunu nepoužívali žádné MHD, nýbrž jen své rychlé nohy. Celá hra mohla být prospěšná i pro děti, které nadšeně hádaly historické úkoly. „Jsme tu s celou skupinou žáků ze základní školy, všichni se akce účastní dobrovolně, nemají to místo dějepisu ani jiného předmětu. Dětí se přihlásilo opravdu hodně a zatím je to moc baví,“ uvedla učitelka Základní školy Karla Čapka v Praze.
V centru města monumentální věže
Nejen že lidé navštívili známá místa ze života Karla IV., ale především se jim odhalila spousta krásných kostelů a staveb v centru Prahy, o kterých neměli ani ponětí. Mohli se dozvědět i užitečné zajímavosti – například to, že kostel sv. Štěpána má na věži tři ciferníky nebo že se v kostele Na Slupi nachází zvláštní kříž, který jinde nenajdete. „V Praze žiju už 30 let a musím říct, že všech deset míst, kam jsem dnes stihla dojít, mě nadchlo. Jelikož běžně věže v Praze nenavštěvuji, byl to zajímavý zážitek, kort takhle v noci,“ sdělila soutěžící Máša.
V dobrodružné hře Pražské věže se tak spojilo zhruba 700 lidí, aby si vzájemně pomohli, dozvěděli se více o pražských památkách, naší historii, a hlavně – aby si dokázali užít podzimní večer i za cenu promočeného oblečení.