Slavnostní předávání ocenění a čestných občanství Prahy 6 osobnostem se v pátek 2. září v Břevnovském klášteře neslo ve znamení hrdosti za činy, které jednotliví lidé udělali během svého života. „Budu moci předat ocenění sedmi skvělým osobnostem, což je pro mě velká čest,“ řekl na začátek Kolář (TOP 09).

Ocenění pro zahraniční osobnost

V jedné věci byl páteční den speciální. Praha 6 se rozhodla udělit vůbec poprvé cenu pro zahraniční osobnost. Tou se stal Andrew H. Schapiro, americký velvyslanec v Česku, kterému starosta udělil cenu městské části zahraniční osobnosti. Pro Schapira museli dokonce vytvořit novou kategorii. „Často slyším na různých akcích českou hymnu, kde se říká: ‚Kde domov můj?‘ Samozřejmě, jsem z Chicaga, ale v mnoha ohledech je můj domov právě v Praze 6,“ řekl Schapiro po předání ocenění.

Video
délka: 01:37.34
Video se připravuje ...

Proslov Andrewa Schapira, velvyslance USA v Česku Tadeáš Provazník

„Není to jen kvůli tomu, že zde máme velvyslanectví, ale také proto, že Praha 6 byla místem, kde žili moji předkové před druhou světovou válkou. A vychovali tu své děti, mezi kterými byla právě moje maminka,“ připomněl velvyslanec, proč je mu Česká republika tak blízká.

„A jak už jsem tu slyšel při jiných proslovech přede mnou, nepochybuji o tom, že i nadále budete mluvit o tom, co máte na srdci a říkat pravdu o tom, co si myslíte, že je správné,“ zakončil Schapiro svou řeč.

Tenista i „otec“ léku proti spalničkám

Mezi dalšími šesti osobnostmi, které byly oceněny, se objevil například profesionální handicapovaný cyklista Jiří Ježek, který se jako první handicapovaný sportovec v historii zúčastnil v roce 2013 závodu Tour de France.

Dále také získal cenu profesionální tenista, který vybojoval desítky titulů – Jan Kodeš. „Jsem rád a myslím si, že by se tyto ceny měly dávat za života a ne až ti lidé odejdou. Ohromně si toho vážím, že mohu převzít tuto cenu městské části,“ řekl při proslovu Kodeš.

Video
délka: 02:14.16
Video se připravuje ...

Bývalý profesionální tenista Jan Kodeš Tadeáš Provazník

Čestné občanství získal také doktor vědy, válečný veterán a spoluobjevitel léku na spalničky, který se osobně v sedmdesátých letech zasloužil o jeho rozšíření v Africe, Juraj Strauss. Všechny přítomné také pobavila dlouholetá cvičitelka dětí v Sokole – Hanspaulka, Květoslava Prucknerová, kdy si přímo na pódiu postěžovala na to, že jí v blízkosti jejího domova přestal jezdit autobus 131.

Ke vtipné vložce se následně přidala i další oceněná, dlouholetá ředitelka Dejvického divadla, Eva Kejkrtová, která s úsměvem požádala přítomného starostu a jedno parkovací místo navíc. V Praze 6 totiž začaly od 24. srpna platit takzvané modré zóny. A jako posledním oceněným, tentokrát posmrtně, byl první rektor Českého vysokého učení technického v Praze, Stanislav Hanzl.

Video
délka: 02:01.49
Video se připravuje ...

Starostův proslov k předání ceny pro Andrewa Schapira, velvyslance USA v Česku Tadeáš Provazník

Úcta, hrdinství a statečnost

Výběr byl podle starosty velice těžký. „Myslím si, že právě tito lidé se zasloužili o to, jakou pověst má Praha a Česká republika ve světě. Je to projev úcty a ocenění za hrdinství a statečnost od naší městské části,“ shrnul nakonec Kolář.

Fotogalerie
36 fotografií