V zahraničí je to poměrně častý jev: lidé čekající před obchodem například na limitovanou edici mobilního telefonu v zimě, v horku, dnem i nocí. Zato v České republice taková »horečka« nastává výjimečně. Teď ale přišla do Prahy. 

Milovníci tenisek

Před obchodem se sportovní módou v ulici Senovážná od čtvrtka od dopoledne postává, posedává nebo polehává na dvacet lidí. Převážně mladých kluků, kteří čekají na sobotu, kdy obchod opět v 10 hodin otevře a svým zákazníkům nabídne tenisky Air Jordan 1 Retro High OG Bred, kterých se na světě vyrobí jen několik kusů, a proto je o ně i v České republice obrovský zájem.

„Jedná se o podobný typ tenisek, ve kterých odehrával basketbalové zápasy legendární hráč Michael Jordan. V roce 1985 všichni hráči mohli hrát pouze v černobílých botách. Jordan se však domluvil s Nike, ti mu vyrobili boty černočervené. Za každý zápas v nich byl Jordan pokutován sankcí 5000 dolarů, ale Nike to za něj platil, protože to pro ně byla dobrá reklama,“ vysvětlil Blesku ochotný prodavač Michal Rozkot.

Michal nám prozradil, proč tenisky všichni tak chtějí.
Michal nám prozradil, proč tenisky všichni tak chtějí.
Autor: Martina Neckářová

„O boty je obrovský zájem. Už je máme na skladě, ale nemůžeme prozradit kolik kusů. Začneme s prodejem až v sobotu v 10 hodin. Venku před obchodem sedí zhruba dvacet lidí, kteří čekají na sobotu, až si boty koupí. Pečlivě si zapisujeme každého, kdy a přesně v kolik přišel, abychom byli spravedliví,“ uvedl Dominik Mareš, který nám boty i ukázal.

Na tyhle krasavce venku čeká 20 lidí. Prodejna má k dispozici jen několik kusů - kolik prozradit nechtěli.
Na tyhle krasavce venku čeká 20 lidí. Prodejna má k dispozici jen několik kusů - kolik prozradit nechtěli.
Autor: Martina Neckářová

Před obchodem i nocují

Proč se všichni sešli zrovna před obchodem v Senovážné ulici? „Zvolili jsme jako jediný obchod v republice historicky nejklasičtější formu prodeje, a to je kempování. Což znamená, že kdo si frontu fyzicky vystojí, tenisky skutečně dostane. Dále už nerozhoduje žádné losovaní apod. Taky je velký zájem pravděpodobně díky instagramové soutěži, kdy jsme tyto vzácné boty dali jednomu člověku úplně zdarma,“ prozradil Blesku manažer obchodu Matěj Kretík.

Před obchodem panuje mezi čekateli příjemná atmosféra. „Někdo tu je od čtvrtka od 10, jiný zase přišel o něco později. Já jsem kvůli botám přijel až z Karlových Varů, konkrétně z Ostrova, také ve čtvrtek dopoledne,“ uvedl Marek (26). 

Co se děje v Senovážné ulici? Proč tam skupina mladých lidí i nocuje?
Co se děje v Senovážné ulici? Proč tam skupina mladých lidí i nocuje?
Autor: Martina Neckářová

„Někdy boty přeprodávám dál, ale tyhle, ty si koupím. Vyjdou kolem čtyř tisíc. Jsem zapsaný v první desítce v evidenční listině, takže předpokládám, že se na mě určitě dostane a navíc mám jako jediný zájem o velikost číslo osm,“ popsal nadšenec Marek.

Nemyjí se, na záchod chodí v okolí

Chtíč je tak velký, že kluci přespávají na ulici nebo v autě. Na záchod i pro jídlo chodí do nedalekého obchodního domu, ale umýt se nemají kde. Systém čekání je velice přísný. Jakmile se někdo na dlouhou dobu od obchodu vzdálí, jednoduše ho prodavači ze seznamu vyškrtnou. 

„Čeká nás ještě jedna noc, z pátku na sobotu. Pak koupím boty a odjedu domů. Stojí mi to za to,“ dodal Marek.