Záhorského, Barrandovské terasy nebo Buďánka: V Praze se rekonstruuje ve velkém

/
  • Z objektu Záhorského se stane komunitní a rodinné centrum.
    4. července 2016 ● 06:02

    V posledních měsících začaly rekonstrukce několika míst, které byly roky zanedbávané. Jde například o osadu Buďánka, objekt Záhorského a bagry vyjely i na zničené Barrandovské terasy. Navíc je v plánu rekonstrukce Dětského ostrova, základních škol nebo náplavky. Podívejte se přehledně, co a jak se změní v Praze 5.

  • 1.

    Objekt Záhorského

    Mezi stavby, kde rekonstrukce už započala, se řadí objekt Záhorského. Po přestavbě by zde měl vzniknout prostor pro komunitní a rodinné centrum včetně mateřského centra a multifunkčního sálu pro čtyřicet lidí. Dále také nízkoprahové zařízení s dvěma místnostmi pro doučování dětí, prostory pro dětskou skupinu a zahrada.

    „Pokud vše půjde dobře, dodavatele stavby budeme vybírat na jaře 2017,“ řekl pro Blesk radní Pavel Richter (TOP 09). Nyní je na zhotoviteli, aby provedl technický průzkum, vypracoval studii, projektovou dokumentaci, inženýrskou činnost a zpracoval dokumentaci pro zadání stavby.

    Z objektu Záhorského se stane komunitní a rodinné centrum.
    Autor: Praha 5

  • 2.

    Osada Buďánka

    Osada Buďánka je pozůstatkem dávné „městské“ vesnice. V posledních letech ale spíše připomínala poválečné ruiny. Po aktivním zapojení obyvatel do dialogu s městskou částí se osada, která má bohatou historii, dočkala rekonstrukce. Budovy osady se mění na obyvatelná místa, a památková zóna tak již není ostudou Prahy, jako tomu bylo v minulosti.

    Rekonstrukce osady Buďánka
    Autor: http://www.zachranmebudanka.cz/

  • 3.

    Smíchovská náplavka

    Mezi další objekt, který je neadekvátně využívaný a zanedbaný, patří Smíchovská náplavka. V tomto místě je plánována celková revitalizace. „Studie zanalyzuje potenciál břehu a navrhne možnosti jeho dalšího rozvoje,“ řekl Blesku starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09).

     

    Podkladem se stane mimo jiné studie vltavských břehů, kterou nechal zpracovat Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. „Díky studii chceme pozvednout levý břeh Vltavy, změnit přístup k jeho využívání, zregenerovat celý prostor a hlavně se dobrat k řešení, které břeh maximálně zpřístupní pro multifunkční kulturní, společenské a rekreační vyžití,“ dodal pro Blesk starosta.

    Radnice Prahy 5 plánuje zrekonstruovat Smíchovskou náplavku nebo objekt Záhorského.
    Autor: Blesk.cz

  • 4.

    Barrandovské terasy

    Jako by to byla věčnost, ale sláva Barrandovských teras v Praze 5 se možná opět stane skutečností. Na místě se schyluje k přestavbě polorozpadlých objektů. Na oplocený pozemek vjely v dubnu bagry, které mimo jiné pomohly s úklidem. Na přelomu června a července se začne se samotnou rekonstrukcí.

     

    Terasy chátrají od počátku devadesátých let. „Na přelomu roku 2016 a 2017 by měla být zahájena výstavba nových budov, celý komplex by měl být zrealizován do cca tří let. Bazén a skokanský můstek nejsou majetkem pana Dzikose,“ uvedla pro Blesk již dříve asistentka majitele objektu Jana Gillárová.

    Barrandovské terasy
    Autor: David Malík

  • 5.

    Dětský ostrov

    Dětský ostrov je od povodní v roce 2013 uzavřen. Na začátku června tomu byly přesně tři roky, co se Prahou přehnala velká voda. Obyvatelé tedy dlouhou dobu čekají na to, až se Dětský ostrov opět otevře tomu, komu patří, a to dětem. A Praha 5 si je vědoma, že je čas na změnu.


    „Rada zvolená po volbách 2014 začala Dětský ostrov řešit okamžitě. To znamená, že výdaje na jeho rekonstrukci zařadila hned do prvního rozpočtu, který připravila, což byl právě rozpočet pro rok 2016. To, co jsme zdědili, bylo nepoužitelné. Jednak nebyla zpracovaná projektová dokumentace, a logicky ani vyřízené stavební povolení, a jednak vize dětského hřiště byla nezajímavá. Pokud tedy Dětský ostrov nebyl dosud rekonstruován, není to vinou současné rady,“ odpověděl již dříve na dotaz Blesku starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP09). Proběhly už i diskuze s občany, kteří se vyjadřovali k tomu, co by na ostrově viděli nejraději.

    Takto by měl vypadat Dětský ostrov již na jaře roku 2017.
    Autor: Praha 5

  • 6.

    Základní škola Nepomucká

    Nepomucká základní škola se již dlouhou dobu potýká s rekonstrukcí. Přesto, že na obnovený provoz čekají děti, rodiče, učitelé i radnice, stále není známé datum, kdy se děti do Beníškové vrátí. Důvodem je kombinace několika faktorů - nekvalitní stavby, která byla dříve provedena, nestabilního, stále se pohybujícího podloží z navážky, a špatného stavebního projektu, podle něhož byla kdysi zahájena rekonstrukce.


     „Ve výsledku tak na nestabilním podloží stojí nekvalitní stavba se špatně provedenou rekonstrukcí. S tím se musí stávající rada vypořádat. Školní provoz chceme obnovit v nejbližším reálném termínu,“ shrnuje situaci pro Blesk zástupce starosty Vít Šolle (KDU-ČSL), který má v kompetenci školství.

     

    Současná Rada Prahy 5 proto před časem zadala zpracování stavebního projektu, který posoudil současný stav objektu, stav podloží a chyby jak předchozího stavebního projektu, tak následných stavebních úprav. Hlavním výsledkem je statické posouzení a určení možných stavebních řešení.

    Vchod do tělocvičny ZŠ Nepomucká
    Autor: Praha 5

  • 7.

    Nábřežní a Hlubočepská

    Radnice Prahy 5 nechá také zpracovat studie a projekty cykloopatření v ulicích Nábřežní a Hlubočepská. Další studie na rozvoj tohoto druhu dopravy a zvýšení bezpečnosti cyklistů a pěších budou ještě v letošním roce následovat. Rada Prahy 5 vybrala zpracovatele studie a projektu pro ulice Nábřežní a Hlubočepská.

     

    „Nábřežní by se měla stát součástí páteřní cyklistické trasy podél Vltavy, respektive plnohodnotnou, severo-jižní spojnicí mezi Hořejším a Janáčkovým nábřežím, kde již jsou vyhrazené pruhy pro cyklisty. Hlubočepská je zase cyklisty pravděpodobně nejvyužívanější komunikace v Praze 5, je zde proto potřeba zvýšit jejich bezpečnost,“ říká pro Blesk radní Prahy 5 Petr Hnyk (SZ).

    Radnice Prahy 5 nechá také zpracovat studie a projekty cykloopatření v ulicích Nábřežní a Hlubočepská. (ilustrační foto)
    Autor: Blesk - Martin Sekanina

  • 8.

    Císařská louka

    A nejnovějším, i když po třech letech obnoveným, plánem je propojení Císařské louky s náplavkou. Jedná se o zdvižnou lávku pro pěší a cyklisty s napojením na komunikace. „Studie zanalyzuje potenciál břehu a navrhne možnosti jeho dalšího rozvoje,“ říká Blesku starosta Radek Klíma (TOP 09). Objemová studie bude obsahovat ověřovací studii, podrobné analýzy a vyhodnocení stávajícího stavu. Podkladem se stane mimo jiné studie vltavských břehů, kterou nechal zpracovat Institut plánování a rozvoje Prahy. 

     

    „Díky studii chceme pozvednout levý břeh Vltavy, změnit přístup k jeho využívání, zregenerovat celý prostor a hlavně se dobrat k řešení, které břeh maximálně zpřístupní pro multifunkční kulturní, společenské a rekreační vyžití,“ dodal Blesku starosta.

    Propojení Císařské louky a náplavky
    Autor: koalicepro7.cz

  • 9.

    Galerie

    Podívejte se na galerii staveb, které se v Praze 5 mění:

    Fotogalerie
    60 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud