Video, jak vláčí Harambe dítě vodou, viděly na internetu miliony lidí, kteří ze smrti vzácné gorily obviňují zejména rodiče. Navíc podle nich gorilí samec nebyl vůbec agresivní, ba naopak se choval k chlapci ochranářsky. Ředitel pražské zoo však v chatu Blesk.cz podotkl, že chlapec byl i tak v ohrožení.

„Ano, v okamžiku jeho pořízení Harambe nejevil známky přímé agrese. Na druhé straně mohl v nervózní atmosféře chlapce zabít i nechtěně. Nemluvě o tom, že jeho chování v situaci, která byla extrémní i pro něj, nemohl nikdo předvídat. A také si uvědomme, že se celá věc probírá už několik dnů. V Cincinnati měli při rozhodování méně informací a museli je určit za několik málo minut, možná dokonce ještě rychleji,“ řekl v chatu Bobek.

Střelba, nebo uspání?

Podle ředitele pražské zoo nebyla ale jiná možnost, jak zajistit chlapci bezpečí, než gorilího samce zastřelit. Byť se lidé ptají, proč v americké zoo gorilu neuspali. „Uspání v takto napjaté chvíli nepřichází k úvahu. Uspání gorily trvá i v optimálních podmínkách čtvrt hodiny. Se stoupající nervozitou a tím i hladinou adrenalinu nastupuje účinek později. Pokus o uspání Harambeho mohl situaci chlapce fatálně zhoršit,“ vysvětlil důvod proč Harambeho neuspali Miroslav Bobek a vzápětí dodal: „Samozřejmě každý podobný případ vede k zamyšlení. Na druhé straně asi nelze udělat taková opatření, která by eliminovala neukázněnost některých návštěvníků. Je skutečně šokující, co jsou někteří lidé schopni udělat.“

Pražská zoo a opatření

Nelze tedy vyloučit, že se podobný případ nestane i v pražské zoo, ve velké míře vše však záleží na ukázněnosti návštěvníků. Ředitel Bobek se k tomuto vyjádřil v chatu následovně: Umíte si představit, jak by musela vypadat opatření, která by středně zdatnému dospělému muži zabránila dostat se ke zvířatům? Třeba podobnému sebevrahovi jako v případě lvů? Obávám se, že by nestačily ani pětimetrové mříže a elektrický ohradník z návštěvnické strany. Samozřejmě se snažíme, aby zvířata byla od lidí bezpečně oddělena, ale současně musíme apelovat na to, aby se návštěvníci pohybovali jenom v jim vymezených prostorách a dodržovali všechna pravidla.“

Pokud se přece jen stane, že člověk spadne do výběhu ke zvířatům, ať už vlastní hloupostí, nebo neopatrností, je podle ředitele pražské zoo nejlepší zůstat čelem, nehýbat se, zaujmout mírně submisivní postoj a určitě se neotáčet zády a neutíkat.

Fotogalerie
18 fotografií