Policie v úterý stejně jako v pátek přijela do Kliniky kvůli nahlášené bombě, po prohlídce budovu předala úředníkům z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Zástupci úřadu sice večer oznámili, že budovu převzali a zabezpečili, ale aktivisté poté do budovy opět vnikli. 

„Přítomné jsme opakovaně upozornili, že budova je nyní prázdná, uzamčená a vniknutí do objektu by bylo protiprávní. ÚZSVM zároveň na místě vyzval policii, aby zasáhla v případě, že dojde k opětovnému vniknutí do objektu,“ uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. Klinika stejně jako každý jiný, musí podle něj dodržovat právní předpisy. „Použijeme veškeré právní prostředky k tomu, aby byla práva České republiky důsledně chráněna,“ zdůraznil. 

Připoutali se k sudům s betonem 

Někteří squatteři odmítli opustit i přes výzvy policistů a členů antikonfliktního týmu Kliniku a připoutali se k sudům s betonem. Policisté museli použít rozbrusky a elektrická bourací kladiva, až pak je odvezli na policejní služebnu. „Zadokumentovali jsme jednání těchto osob a potřebné písemnosti posléze zašleme příslušnému správnímu orgánu k dořešení této situace,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Někteří lidé z Kliniky zase vylezli na střechu budovy a odmítali z ní slézt. „S ohledem na to, že posléze začalo hustě pršet a postupem času se setmělo, byl by jakýkoli zákrok z naší strany hazardem s životy a zdravím těchto osob,“ poznamenal Hulan. Policisté proto vůči nim nezasáhli a zásah ukončili. 

ÚZSVM považuje za protiprávní, že aktivisté stále neopustili budovu, i když jim začátkem března vypršela smlouva. Squatteři uvádějí, že vedou s ÚZSVM kvůli užívání domu civilní soudní spor a že jim současný právní stav umožňuje do domu vstupovat. Majetkový úřad takový postup ale označil za nepřijatelný a nebezpečný precedens. Policisté pátrají po autorovi bombových výhrůžek kvůli šíření poplašné zprávy.

Fotogalerie
8 fotografií