Šlechtovce, jak se objektu přezdívá, se blýská na lepší časy. Konečně se dočká dlouho očekávané rekonstrukce. Stavební práce začnou nejpozději na konci letošního roku a budou opravdu rozsáhlé. Opravovat se bude nejen interiér a exteriér restaurace, ale i sklepy a kaštanová zahrada.

Nyní Šlechtovu restauraci a její okolí kryje plachta. Na první kopnutí si ještě pár týdnů počká.
Nyní Šlechtovu restauraci a její okolí kryje plachta. Na první kopnutí si ještě pár týdnů počká.
Autor: Mária Rušinová

Předmětem rekonstrukce je historické jádro budovy – barokní sál, krápníková jeskyně grotta, východní věž, západní věž, arkády a přístupové schodiště na terasu nad arkádami, přistavovaný zadní trakt hlavní budovy – východní a západní část, východní přístavba, západní přístavba a vedlejší budova. Dále jsou součástí projektu původní sklepy, opěrná zeď, altán a zpevněné plochy.

„Doufám, že Šlechtova restaurace přispěje k tomu, aby Praha byla krásnější. Velice se těším, že kromě Šlechtovy restaurace se nám povede oživit i přilehlé Holešovické výstaviště, které také máme v plánu revitalizovat,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Video
délka: 01:00

Šlechtovka se dočká oprav Blesk TV

„Šlechtova restaurace patří k významným pražským památkám a je proto naší povinností zrekonstruovat ji a vrátit jí tvář. Schválili jsme vypsání výběrového řízení na dodavatele a máme poměrně reálný plán celou rekonstrukci dokončit do konce roku 2018. Těším se, až se Šlechtovka opět stane centrem společenského života nejen pro Stromovku, ale i pro celou Prahu,“ dodala Krnáčová.

Opravy Šlechtovy restaurace vyjdou na 250 milionů korun. Během nich návštěvníci Stromovky budou častěji potkávat nákladní automobily, jak přivážejí materiál a odvážejí suť. Jinak žádná rozsáhlejší omezení na místě nevzniknou. Na stavbu dohlížejí už nyní památkáři. Po dokončení obnovy restaurace chce radnice jasné podmínky pro nového provozovatele. Budoucí kavárna a restaurace má být přístupná všem návštěvníkům, v nabídce bude muset počítat s dostupnými cenami.