Zóny placeného stání jsou pro Pražany v posledních letech horké téma. Do budoucna se počítá s jejich rozšířením do několika další městských částí. S tím je spojeno vyřizování na úřadech a základní roční poplatek pro rezidenty 1200 korun ročně. 

Řidiči v Praze nebudou muset mít za okny parkovací lístky ani parkovací karty, platba bude fungovat elektronicky. „Při platbě v novém parkovacím automatu bude řidič povinen zadat registrační značku svého vozidla, která bude sloužit jako základní údaj dokládající úhradu za parkování. Nově nebude muset řidič dávat lístek za okno s výjimkou Prahy 3, která zachovává jako jediná současný systém,“ řekl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

Žádné parkovací karty za sklem

Nově si také rezidenti nebudou muset lepit parkovací kartu na sklo. Odpadne tím ale možnost kontroly samotných rezidentů, jestli v ulici, kde nemohou zaparkovat, nestojí někdo „na černo“.

Kontrolu zaparkovaných aut bude provádět pomocí kamer speciální vozidlo, které bude opakovaně projíždět ulice. Vůz tak nahradí hlídkující strážníky. Systém po vyfocení značky vyhodnotí, zda řidiči parkují oprávněně. Pokud někdo z řidičů nebude mít zaplaceno stání, oznámí to policii, která následně zasáhne tak, jak jsou občané zvyklí. Uloží blokovou pokutu, botičku anebo nechá automobil odtáhnout.

Takto vypadá monitorovací automobil, který bude kontrolovat zaparkovaná auta v zónách placeného stání v Praze.
Takto vypadá monitorovací automobil, který bude kontrolovat zaparkovaná auta v zónách placeného stání v Praze.
Autor: Tadeáš Provazník

Další možností jsou podle Dany Juráškové z Technické správy komunikací ruční skenery. „Doplněno to bude ručními monitorovacími zařízeními v místech, kam nelze zajet,“ řekla na tiskové konferenci a pokračovala slovy: „Získaná data budou anonymizována, půjde o interní údaj systému a provozovatel monitoringu ho v rámci procesu nevidí.“ Lidé se tak nemusí bát o své údaje.

Zóny začnou do konce roku 2018 podle plánu postupně fungovat v Praze 4, 5, 6, 8, 9 a na Jarově. V současné době kromě Prahy 1 fungují i na Praze 2, 3 a 7.

Fotogalerie
6 fotografií