Nejslavnějším novorozenětem Česka je prvorozené miminko gorily Shindy. O „tlusté” gorile informovala i zahraniční média. Její tloušťka zakryla těhotenství. „Bylo to nečekané. Nevypadala březí díky tomu, že má nadváhu,“ svěřil chovatel Vít Lukáš. Gorila Shinda má totiž v průměru o 15 až 20 kilogramů více nežli ostatní samice. „Její váha se navíc během roku výrazně liší. Například loni vypadala mnohem silněji nežli teď před porodem,“ vysvětloval důvody neočekávaného porodu. 

Gorilí samice má z mláděte radost.
Autor: ZOO Praha

Zprávy o narození gorilího mláděte obletěly svět

Prostřednictvím videa na kanalu YouTube informaci o narození malé gorilky přinesla zpravodajská stanice ve Velké Británii BBC News.

 Lidé pod příspěvkem na YouTube Shindě k narození gratulovali. 


I britský deník Daily Mail a Sky News nebo americká ranní show Today Show informovaly o čtyřiadvacetileté prvorodičce a jejím novorozeněti. Pohlaví miminka ještě dlouho nebude jisté. Důvodem je volný chov, při kterém chtějí chovatelé nechat mládě u matky bez odtržení. „S největší pravděpodobností se jedná o chlapečka,“ řekl bez zaváhání Vít Lukáš.

V současnosti je i s novorozenětem v Praze osm goril. „S dalšími přírůstky v dohledné době nepočítáme,“ vtipkoval Vít Lukáš, který upozorňoval na nečekaný porod samice, která dlouhé roky nemohla otěhotnět. „Kapacita je teď zcela naplněná,“ dokončil Vít Lukáš.

Samice Shinda měla s otěhotněním dlouhé roky problém. „V minulých letech sice Shinda již i zabřezla, ale opakovaně potratila a vzhledem k nepravidelným cyklům jí byla nasazována hormonální léčba antikoncepcí,“ uvedl ředitel pražské zoo Bobek na Facebooku.

I přesto, že se jedná o jejího prvního potomka, zhostila se role matky perfektně. Sama totiž byla u porodu a výchovy čtyř potomků své sestry,“ vysvětloval, proč je Shinda v mateřství tak zběhlá.