Lidé žebrající na ulici. Přeplněná obchodní centra, která využívají bezdomovci jako útočiště a místo k setkávání. Špatná hygiena a životní podmínky, ze kterých tito lidé vycházejí. A hlavně nemoci, zápach, alkohol a drogy. Všechny tyto věci ovlivňují život na Praze 5. Městská část má hned po centru metropole největší problémy s lidmi bez domova. 

Proč zrovna Anděl a Smíchov?

Důvody, proč tomu tak je, vysvětluje vedoucí terénního programu Aleš Strnad z neziskové organizace Naděje: „Počet lidí bez domova fakticky nevychází z počtu nabízených sociálních služeb, ale z charakteristických vlastností městských částí. Láká je velké množství zákoutí, kde mohou přespávat, vysoká kumulace osob, obchodní centra poskytující zázemí 12 hodin denně, přestupní stanice MHD, vlaková a autobusová nádraží. Za těchto předpokladů je Praha 5 centrem a tranzitním místem levého břehu Vltavy.“

Řešení problému s bezdomovci v Praze 5 už není v nedohlednu. Po letech vyhýbání se jakékoli odpovědnosti ze strany radnice se situace pozvolna mění.
Autor: Jiří Černohorský

Kapacita denních center je přetížená

Na území hlavního města Prahy jsou aktuálně dostupná pouze dvě větší denní centra, kde mohou lidé bez domova uspokojit především své základní hygienické potřeby, a to Naděje na Praze 2 a Armáda spásy na Praze 7. „Víme, že je kapacita stávajících denních center přetížena. Navíc dojezdová vzdálenost je velká, takže bezdomovci z pětky často místo těchto nízkoprahových center navštěvují například centra nákupní, která mají v blízkosti,“ říká pro Blesk Šárka Kysilková, vedoucí Odboru sociální problematiky Úřadu městské části Praha 5.

Městská část Praha 5 se nyní snaží podpořit projekty, které nejsou zaměřeny pouze na pomoc osobám, které jsou aktuálně bez přístřeší, ale i na prevenci ztráty bydlení a v neposlední řadě také na možnost pracovního uplatnění, jelikož řešení problému zpětně se v posledních letech neukázalo jako vhodné řešení. 

Azylový dům a denní centrum

Nově tedy vznikne azylový dům pro akutně a chronicky nemocné v objektu ulice Strakonická a také nízkoprahové denní centrum pro osoby bez přístřeší v ulici Klikatá. Objekt nízkoprahového denního centra bude sestaven ze systémových obytných kontejnerů. Dohromady budou mít kapacitu asi 50 osob, avšak na Praze 5 je evidováno více než dvojnásobně více bezdomovců. Řešení to tedy je spíše částečné. 

Fotogalerie
8 fotografií