Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve středu Kliniku navštívil. Odpoledne se měl spolu s jejími zástupci sejít se starostkou, nakonec ale spolu jednali bez nich. „Jedinou kompetentní osobou pro jednání s uživateli Kliniky je tedy ministr financí Andrej Babiš, kterého starostka Vladislava Hujová pozvala na zasedání zastupitelstva,“ uvedla městská část v tiskové zprávě. Babiš ve středu večer na Twitteru popsal, že budova je ve špatném stavu a aktivisté z ní musejí odejít. Starostka pozvala na úterý také ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Na stranu Kliniky se naopak postavil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Na sociální síti se tvrdě do Babiše opřel, když poznamenal, že co nezvládli nacisté ani ohněm, dorazil ministr financí.

Aktivisté budovu obsadili v prosinci 2014, po několika měsících a svolení vlády se jim podařilo objekt vypůjčit. „Celý rok jsme se snažili poctivě dodržovat smlouvu a ochotně jsme jednali. Teď má být unikátní projekt zrušen jen na základě zástupného argumentu. V takovém případě považujeme občanskou neposlušnost za legitimní,“ uvedl kolektiv v prohlášení v poslední den platnosti smlouvy.

ÚZSVM smlouvu centru neprodloužil s odůvodněním, že budova v majetku státu nemá platnou kolaudaci. Jako vlastníkovi budovy by mu hrozila za obývání budovy zkolaudované pro jiný účel pokuta od stavebního úřadu. Aktivisté to považují za záminku, protože o chybějící kolaudaci se vědělo po celou dobu. Účel užívání budovy lze podle nich změnit, podle mluvčího úřadu je to ale náročný proces. 

Na podporu centra v minulosti demonstrovaly stovky lidí. V centru funguje například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se tam přednášky či koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů.

Aktivisté kolem Kliniky ve středu vytvořili lidský řetěz:

Fotogalerie
11 fotografií