V Praze se rodí koalice TOP 09, ODS, Pirátů a Trojkoalice (STAN, KDU-ČSL a SZ). Po nedávném odchodu nezávislých jí ale chybí jeden hlas pro ovládnutí většiny v zastupitelstvu. Pokouší se proto přesvědčit ke spolupráci další partnery.

V úterý se konala první schůzka s ČSSD. Piráti ji ale hned na začátku opustili. „Nehodláme vyjednávat koalici s pravomocně odsouzeným podvodníkem, na kterého jsme navíc podali trestní oznámení pro podezření, že machinoval se změnami územního plánu. Bezvládí v Praze je potřeba urychleně vyřešit, ale spolupráce s podvodníky pro Piráty přijatelné řešení není. Pokud chce ČSSD s Piráty jednat, musí Karel Březina rezignovat na funkci zastupitele,“ uvedl Michálek.

Pokud by se ČSSD k tvořící se koalici připojila, pak by partneři hlasy Pirátů nepotřebovali. Měli by pohodlnou většinu. ČSSD se už dřív nechala slyšet, že by v úvahu přicházelo spojení pěti nejsilnějších stran, tedy ANO, ČSSD, TOP 09, Trojkoalice a ODS.

Původní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se rozpadla loni na podzim. Možností, jak sestavit koalici v Praze, je několik. Žádný se ale neobejde bez komplikací. TOP 09 tvrdí, že má asi pět variant. Konkrétnější být ale nechce.

Pro ovládnutí většiny v pětašedesátičlenném zastupitelstvu musí koalice v Praze získat minimálně 33 hlasů.

Fotogalerie
7 fotografií