Kurdská rodina pochází z Afrinu nedaleko syrského města Aleppo, v současné době žije v azylovém domě v ústecké čtvrti Předlice. Projevila přání přestěhovat se na Prahu 6, pronájem sociálního bytu má schválený na jeden rok.

"Nachází se zde škola pro děti i dospělé zaměřená na výuku českého jazyka, jakož i speciální arabské doučování češtiny. Navíc zde žije i malá komunita arabských občanů, která jim už v současnosti pomáhá," uvedla radní Milena Hanušová, zodpovědná za sociální politiku.

Česká vláda loni schválila, že stát přijme do konce roku 2017 celkem 1500 uprchlíků. Zhruba 1100 lidí by měla ČR převzít od zemí EU s velkým náporem migrantů – tedy od Itálie a Řecka, 400 pak z táborů na Blízkém východě.

Na základě evropského rozhodnutí by pak Praha měla přijmout dalších 1591 migrantů. Připravila také integrační program pro cizince, který se týká bydlení, pomoci při hledání zaměstnání, výuku češtiny, zajištění zdravotní péče, vzdělávání nebo právního poradenství.

Do Evropy loni dorazil podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) více než milion migrantů. Většina lidí se na kontinent dostala přes Řecko a nejčastěji do Evropy utíkají Syřané a Afghánci. Na nebezpečné cestě za lepším životem zahynulo téměř 3700 lidí.