Zastupitelé samozřejmě nepracují jen na magistrátu, a tak se podpisy musely shánět po celé Praze. Nejezdili pro ně ale například úředníci, jak by se nabízelo. „Přijel za mnou na radnici Prahy 7 poslíček, nějaký řidič. Celá ta situace je ukázkou toho, jak na magistrátu vlastně nic nefunguje,“ řekl Blesk.cz zastupitel Prahy 7 Ondřej Mirovský (Trojkoalice).

Ten se zrovna nacházel v jedné místnosti se starostou sedmé městské části Janem Čižinským, který je také zastupitelem za Trojkoalici. Oba se tomuto způsobu shánění podpisů zasmáli. „Já to považuju za poměrně legrační situaci, protože je to výraz obrovské nedůvěry,“ uvedl Čižinský.

Zástupci ANO a ČSSD už v úterý prohlásili, že Trojkoalici nevěří. I proto, že na minulých zastupitelstvech občas nehlasovala tak, jako zbytek koalice. Zřejmě z toho důvodu se najednou konala tato rychlá podpisová akce.

Přitom nikdo z Trojkoalice neměl s podepsáním problém. „Přijeli za mnou na civilní pracoviště. Byl to kus papíru, na kterém bylo napsáno, že podpoříme rozpočet. Celé je to výsledek amatérismu,“ uvedla zastupitelka Petra Kolínská.

Podpisy všech 33 zastupitelů z bývalé koalice se nakonec podařilo získat během pár hodin. Přibyl k nim navíc i jeden od nezávislé Moniky Krobové Hašové (nezávislá).

O podpisové akci se rozhodlo ve středu ráno. „Paní primátorka svolala všechny předsedy klubů. Zástupci ODS a TOP 09 jasně řekli, že budou mít k rozpočtu pozměňovací návrhy, a odešli z jednání. Tak my, kteří jsme zůstali, jsme se domluvili, že bude užitečné, abychom si vzájemně jako bývalá koalice potvrdili, že všichni budeme pro rozpočet hlasovat,“ popsala náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO).

Rozpočet by tak měl na jednání zastupitelstva 17. prosince projít, a Praha se tak zřejmě vyhne rozpočtovému provizoriu.