Gulab se narodila v roce 1959 ve stájích pracovních slonů v Indii a jejich majitel ji v roce 1966 daroval pražské zoo. Cesta tehdy sedmileté sloní slečny do české metropole byla více než dobrodružná. Nejprve se při nakládání v Bombaji vznášela vzduchem, pak plula po moři lodí a nakonec se projela v bedně na korbě náklaďáku.
Gulab nikdy neměla vlastní potomky, ale v zahradě se starala o spousty slonů, některým péči doslova nahradila matku. „Na svůj věk je velice vitální. Stále umí ve stádě sjednat pořádek a udržet mezi samicemi a mláďaty rovnováhu,“ říká chovatelka Monika Kamnnár Durlevičová. Podle ní má Gulab také hodně ráda lidi. „Je neuvěřitelně společenská. Člověk ví, že žádná zrada od ní nepřijde,“ dodává.
Při cvičeních bývá prý tvrdohlavá, pozitivně ji však naladí něco dobrého na zub. Miluje melouny, banány a dýně. „Oproti ostatním je gurmánka. Nikdy nehltá. Jí velice rozvážně, i oblíbené kousky ukusuje a přijídá k nim seno,“ prozrazuje na oslavenkyni chovatelka. To, že se Gulab nikdy nepřejídala a netrpěla tak obezitou, jí zřejmě pomohlo k dlouhověkosti.
Koupání slonů ve venkovním výběhu (květen 2019). Zoo Praha
Nejstarší v zahradě
Gulab žije v Zoo Praha již 58 let. Aktuálně je zde nejdéle žijícím zvířetem a také nejstarším savcem. Starší jsou už jen velké želvy, jejichž věk odhadují chovatelé na stovku. Ty ale zase v zoo nepobývají tak dlouho jako ona.
Narozeniny Gulab budou návštěvníci zoo slavit bohatým programem v neděli od 10 do 18 hodin. Kromě jiného jsou připravena komentovaná setkání, předání dárku, herní stanoviště. Ve zdejší papírně si budou moci vyrobit ruční papír ze sloního trusu.