Společně se zahájením nové sezóny si Divadlo Spejbla a Hurvínka ve spolupráci s Planetáriem Praha připravilo pro své fanoušky velkolepé překvapení. Mohlo by se zdát, že Hurvínek a vesmír, je přinejmenším neobvyklá kombinace, to se ale změnilo letos v květnu, kdy se Hurvínek, jako druhá pohádková postava po krtečkovi, do vesmíru podíval. Hurvínek tehdy dostal příležitost stát se posádkou české družice Planetum 1, kterou do vesmíru vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX Elona Muska.

Cílem Hurvínkovy mise ve vesmíru, je popularizace astronomie a kosmonautiky, mezi jeho mladými diváky. Spejblův Houston je proto nezbytnou součástí této mise, jelikož právě v něm se návštěvníci planetária dozvědí, jak to na oběžné dráze chodí. „Pro menší návštěvníky je to možnost, jak si prostřednictvím Spejbla s Hurvínkem popovídat a zjistit co tam prožívá, s jakými se potýká problémy, jaké jídlo tam jí, kam chodí na záchod, jak se kosmonauti ve vesmíru pohybují nebo například co je to kosmické smetí. Řídící kabina je interaktivní, takže sledující budou moci do tohoto rozhovoru zasahovat a podle toho se bude dále odvíjet, mohou Spejblovi říct, ať Hurvínkovi zamává, ať se ho zeptá jak se má, zkrátka je to takové menší kino“, řekl ředitel Pražského Planetária Jakub Rozehnal. Spejblův Houston je již nyní zdarma k vidění ve vstupním sále Planetária Praha.

Hurvínek na plátně planetária

Kromě toho připravuje divadlo ve spolupráci s planetáriem, také naučný film, který bude uzpůsobený pro promítání na 360 stupňovém plátně Planetária Praha. „Jedná se o první český film, který je točen pro použití v planetáriích, tudíž je to unikátní projekt, kterému se musí přizpůsobit i natáčené scény, v současné chvíli vzniká scénář, který píše Miki Krischner. Film bude jednak zábavný, což k Hurvínkovi neodmyslitelně patří, bude mít ale také vzdělávací hodnotu a my doufáme, že se chytí i v dalších planetáriích, včetně třeba těch v zahraničí“, vysvětlil Blesku ředitel planetária Rozehnal. Vzhledem k náročnosti natáčení ve 360 stupňovém formátu, si budou muset návštěvníci na promítání ještě nějakou chvíli počkat. Ředitel planetária uvedl, že by snímek rádi poprvé uvedli po dokončení rekonstrukce planetária na začátku roku 2024.

Oproti tomu, na premiéru nové hry, kterou divadlo dnes rovněž představilo, se mohou diváci jít podívat již 20. října v 17 hodin. Hra s názvem „Hurvínek, Spejbl a já“ od režiséra Jiřího Jelínka ve spolupráci s Terezou Lexovou dnes byla v divadle pokřtěna za přítomnosti jejích kmoter, kterými se staly zpěvačka Marta Jandová a herečky Dana Batulková, Sabina Laurinová a Michaela Tomešová. Kmotry při té příležitosti zavzpomínaly, jak v dětství z gramofonových desek poslouchaly jejich představení ony. Michaela Tomešová se i podělila o vtip, který se z Hurvínkových hlášek líbí nejvíc jejím dětem: „My máme doma plyšáka Hurvínka, kterého když zmáčknete, tak řekne jeden ze svých vtipů. Moje děti se vždy nejvíc smějí, když říká: Víte co se stane z princezny, když dá prsty do zásuvky? No přece popelka!“

K příležitosti předsednictví České Republiky v Evropském parlamentu bude divadlo hrát své představení "Spejblovo hudební dostaveníčko" v Bruselu, v divadle Peruchet ve francouzském jazyce. Je na snadě na další zahraniční cestu s tímto představením, zamíří divadlo do Francie. Na ocet ale nezůstanou ani diváci v Česku, Hurvínek se Spejblem zamíří také do měst mimo Prahu v Čechách i na Moravě s hrou "Hurvínek a nezvaný host".