Duni je dcera naší Moji, vnučka Richarda a Kijivu! Ano, budeme mít v Praze dceru naší prvorozené gorily, slavné Moji! Příběh pokračuje,“ napsal Bobek. Kisumu se podle něj má stát vůdčím samcem v novém pavilonu.

Zatím se vyřizují všechny formality a povolení potřebné k tomu, aby Duni mohla přijet ze Španělska a samec Kisumu z Rakouska. Bobek by si přál, aby si noví obyvatele trojské zoo mohli co nejdříve zvykat na novou skupinu i nový pavilon, který se slavnostně otevře 28. září.

Proč nový samec?

Na začátku června se skupina goril z pražské zoo rozdělila. Zatímco samice Shinda, Kijivu a Kamba a nejmladší samec Ajabu se přemístili do nové expozice, v původním pavilonu v nejnižší části zahrady zůstal samec Richard se svými syny Kiburim a Nuruem. Richardova linie je v evropském chovu zastoupena natolik, že již nesmí mít mláďata. Pokračování chovu goril má proto zajistit nově příchozí samec. Zvířata si podle Bobka na novou situaci zvykla lépe, než chovatelé čekali.

Nový pavilon

Nový pavilon goril v pražské zoo se návštěvníkům otevře 28. září. Expozice bude největším výstavním prostorem zoo v Troji, stála přes 262 milionů korun. Budova v horní části zoo má rozměry přibližně 56 krát 56 metrů. Venkovní výběhy pro zvířata zaujímají 3000 metrů čtverečních. První zvířecí obyvatelé pavilonu, jako guerézy pláštíkové, kočkodani Brazzovi a krysy obrovské, se do nových prostor začali stěhovat na konci května.

Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 – samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. Její jméno ve svahilštině znamená První. Gorilka se stala miláčkem zahrady, proudily za ní davy návštěvníků. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno. V roce 2013 se jí narodila samička Duni, která se nyní vrátí do rodiště své matky.

Video
délka: 02:08.24
Video se připravuje ...

Stěhování goril v Zoo Praha (8. června 2022) Zoo Praha

Fotogalerie
39 fotografií