Některé fotografie jsou podle pořadatelů kromě historické a umělecké hodnoty cenné i tím, že je pořídili slavní fotografové, kteří se s Fridou přátelili, jako byl Man Ray či Edward Weston.

Frida vždycky byla a bude Mexikem. Ona charakterizuje mou zemi, radost ze života, barvy, ale také spojení se smutkem a bolestí, které postihly v historii Mexiko,“ řekla ve čtvrtek novinářům mexická velvyslankyně Rosaura Leonora Rueda Gutiérrezová. Výstava podle ní ukazuje historii Mexika i jeho současnost. Frida je vzorem boje především pro ženy, nejen boje fyzického, protože musela bojovat o své zdraví po zranění, ale také bojem za lásku a za její dostatek, doplnila diplomatka.

Kahlo měla k fotografii silný vztah. Její otec i dědeček byli profesionálními fotografy a ona sama sbírala daguerrotypie a pohlednice z 19. století, fotografie své rodiny i svých přátel působivých portrétů sebe sama. Do fotografií také různě zasahovala, vystřihovala z nich či na ně psala nebo kreslila. Teprve po objevení archivu se ukázalo, že mnoho jejích děl má původ ve fotografické kompozici.

Po smrti Fridy Kahlo daroval její manžel, malíř Diego Rivera, jejich dům ve městě Mexiko, známý jako Modrý dům, Mexičanům, aby ho proměnili v její muzeum. Požádal ale, aby osobní archiv malířky zůstal skryt. Teprve 50 let po její smrti byl archiv otevřen. Z nalezených fotografií mexický fotograf a historik Pablo Ortiz Monasterio pořídil výběr 214 snímků, které napovídají o jejím původu, politice, revoluci a Diegu Riverovi, jejím rozbitém těle, láskách a přátelstvích.

Rozporuplná osobnost

Kahlo byla rozporuplnou osobností, jejíž věhlas přesáhl pole výtvarného umění. Její život inspiroval mnoho tvůrců. Vznikly dokumenty, beletrizované životopisy, divadelní a taneční představení a také celovečerní film se Salmou Hayekovou v titulní roli.

Frida Kahlo se narodila v roce 1907 v México City. Její mládí provázela řada tragických událostí - prodělala těžkou dětskou obrnu a v 18 letech byla vážně zraněná při nehodě autobusu. Musela podstoupit na 35 operací páteře a pánve. Silné bolesti a deprese způsobené těžkým úrazem ji pronásledovaly až do konce života.

V době rekonvalescence se Kahlo začala více věnovat výtvarnému umění. Malovala portréty a autoportréty ve stylu původního mexického lidového umění. V jejích obrazech se odrážely lásky, zrady, politické zapálení i vlastní potraty. Svou identitu vyjadřovala skrze kontrasty: trápení versus radost, temnota versus světlo, barvy rodného Mexika versus deprese z USA, život ve smrti versus smrt v životě.

Její osobitá díla mají blízko k expresionismu, surrealismu, ale i k naivní malbě s prvky symbolismu. Kahlo proslula nejen svými působivými obrazy, ale také milostnými eskapádami. Po bouřlivém vztahu s Riverou byla milenkou například i komunistického revolucionáře Lva Trockého. Frida Kahlo zemřela ve 47 letech.

Fotogalerie
7 fotografií