Požár vypukl loni v polovině července v technické místnosti muzea. Kromě více než desetimilionové škody na objektu vyčíslilo muzeum na dva až tři miliony škodu na uměleckých dílech zasažených kouřem. Obrazy ani sochy požár nezničil, poškodil je ale toxický kouř vzniklý hořením vzduchotechniky a je třeba je očistit a restaurovat.

Poškozený areál Sovových mlýnů podle Pospíšila rekonstruuje Praha jako jeho vlastník. Nová strojovna má obsahovat hlavně novou klimatizační jednotku. „Už to mělo být na jaře, město Praha to oddálilo s odůvodněním, že období covidu zkomplikovalo celou situaci. My to respektujeme, nerozporujeme to, ale stále ještě není muzeum zrekonstruováno. Je opraveno uvnitř, je nainstalována nová výstava Vladimíra Janouška, která je zavřená,“ uvedl Pospíšil. Provizorní klimatizace je podle něj částečně schopná vytvořit potřebné stabilní klima, ale nevyhovuje esteticky a má náročnou obsluhu.

Milionové ztráty

Novou klimatizaci podle Pospíšila platí město ze své pojistky, nadace zase ze své financuje restaurování děl. „V tuto chvíli jsou dvě třetiny zasažených děl očištěny, zrestaurovány. Byli bychom rádi, kdyby do června většina zasažené části sbírky byla očištěna,“ uvedl.

Doplnil, že muzeum loni skončilo ve ztrátě 15 milionů korun, což bylo ale hlavně kvůli pandemii. „Ministerstvo kultury nám poskytlo náhradu ve výši šesti milionů korun. Muzeu Kampa to umožní přežít, ale mnoho projektů včetně velkých výstav, vydávání knih či akvizic jsme museli odložit,“ řekl.

Poškození instituce je podle něj kvůli opatřením proti šíření koronaviru výrazné. „Připadá mi, že budeme začínat od nuly. Muzeum živí restaurace, kavárna, hotel, živíme ho ze služeb, které jsou všechny covidovou krizí zasaženy,“ doplnil. Dalším zdrojem pro muzeum pak je vstupné na výstavy.

24 let existence

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a sběratelka Meda Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, 16 soch Otto Gutfreunda a přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Svou sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových významný český básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.

Video
délka: 00:14.26

Ochutnávka tvorby Františka Kupky Eva Fornálová

Fotogalerie
50 fotografií