Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Zasněžená Praha láká k zimním radovánkám. Kam vyrazit sáňkovat nebo na lyže?

/
 • Kam v Praze za sáňkováním, bobováním nebo na lyže? Poradíme pár zajímavých míst.
  12. února 2021 ● 06:27

  V posledních dnech si Pražané zvykají na docela nevšední jev – metropoli, která je štědře pocukrovaná sněhem. Není se čemu divit, že mnozí popadli lyže, sáňky nebo boby, a vyrazili si užít zimních radovánek do parků, na svahy a návrší. Pro ty, kteří by vyrazili rádi také, ale nevědí kam, máme několik tipů.

 • 1.

  Petřín

  Logicky první volba mnoha Pražanů. Jaké malebnější místo si lze vůbec představit, než je úbočí Petřína? Však na něj také v uplynulých dnech zavítala řada rodičů s dětmi, o to nemilejší pak byla jejich překvapení, že se na Petříně smí sáňkovat jen „někde“, a to v důsledku pražské vyhlášky o ochraně městské zeleně. Správně se ale smí sáňkovat několik metrů severně od lanové dráhy, přímo nad dětským hřištěm Seminářská zahrada.

   

  Zajímavost v okolí: Na samém konci svahu přímo pod dětským hřištěm se nachází malebný ateliér, ve kterém žila a tvořila významná česká sochařka Hana Wichterlová.

  Pražané v úterý 9. února vyrazili na Petřín užít si sněhu. Málokdo přitom ví, že v některých místech nejen Petřína, ale i celé Prahy, se lyžovat či sáňkovat nesmí.
  Autor: ČTK - Roman Vondrouš
 • 2.

  Riegrovy a Havlíčkovy sady

  Dělí je od sebe kilometr, ale jejich návštěva se určitě vyplatí! Už jen díky svému členitému terénu, který představuje skutečně ideální místo pro sáňkování a bobování. Navíc i díky svým rozlohám tolik nehrozí, že zde bude takový nával sněhuchtivých Pražanů, jako jinde. Oba sady jsou navíc dobře dopravně dostupné.

   

  Zajímavost v okolí: Havlíčkovým sadům dominuje novorenesanční Gröbova vila, na kterou je krásné pokoukání i v nezasněžených měsících. Tím, že v posledních letech v Praze sněhu bylo spíše jako šafránu, o to příjemnější pohled na ní může být nyní. V sadech navíc až do konce února funguje kluziště, které zřídila Praha 2.

  Sáňkování v Riegrových sadech.
  Autor: ÚMČ Praha 2

 • 3.

  Jižní Město

  I na největším panelovém sídlišti v Praze je kde sáňkovat a bobovat. Dokonce v samém jeho srdci – v Centrálním parku, který se lide mezi stanice metra Opatov a Háje. Park je pro zimní radovánky především těch nejmenších doslova jako udělaný – nejedná se totiž o pás rovné zeleně, nýbrž o poměrně kopečkovitý terén. Nejrůznější vyvýšeniny, ze kterých se dá „sklouznout“ přitom vznikly celkem náhodou v důsledku výstavby metra. Jde o vytěženou zeminu.

   

  Zajímavost v okolí: Jižní Město je nejen největší panelové sídliště v Česku. Nachází se zde dokonce nejvyšší panelové domy. Jde o tzv. pražská dvojčata – ubytovnu Kupu. Nachází se kousek od metra Háje.

  Kdo říká, že sáňkovat v samém centru sídliště je nesmysl? Není tomu tak - Centrální park je díky svým kopečkům úplně ideální místo zvláště pro ty nejmenší.
  Autor: David Malík

 • 4.

  Hanspaulka

  Vilová čtvrť v Dejvicích patří mezi vůbec ty nejmalebnější v Praze. Pro zimní živoření tu hovoří zejména fakt, že vznikala na svažitém terénu, kde se v minulosti nacházely vinice. O delší lány z kopce tu opravdu není nouze – třeba mezi ulicemi Za Hanspaulkou a Šáreckou, v nebetyčné blízkosti zámku Hanspaulka, pod nímž lze sáňkovat také. Kdo se ale bude chtít pořádně sklouznout, ten si užije na zeleném lánu v ulici Na Hanspaulce, který je dlouhý zhruba půl kilometru. Jen je potřeba být obezřetný, pás zeleně totiž není souvislý – na několika místech jej přetíná vozovka. A pěkný sešup skýtá také úsek mezi ulicemi Šárecká a Na Kotlářce.

   

  Zajímavost v okolí: Pozdně barokní zámeček, podle kterého se jmenuje celá čtvrť – Hanspaulka.

  Vilová čtvrť Hanspaulka nabízí řadu různých svažitých terénů, které jsou jako dělané pro sklouznutí se na saních či na bobech.
  Autor: David Zima

 • 5.

  Parukářka a Vítkov

  Také na Žižkově je kam vyrazit za zimními radovánkami. Úplně k tomu vybízí dva ikonické pražské vrchy – Vítkov a vrch sv. Kříže, jinak též známý jako Parukářka. Na Vítkově je ale třeba si dát pozor, protože i na některé jeho části se vztahuje tolik propíraná vyhláška o ochraně městské zeleně. V ní se mimo jiné ovšem praví, že na, na něž se vyhláška vztahuje, se nesmí ani vkročit. Z logiky věci tak lze sáňkovat tam, kde se ani mimo zimní sezónu nenachomýtají výletníci. Na Parukářku se žádné takové omezení nevztahuje.

   

  Zajímavost v okolí: Kromě jedinečných výhledů na Prahu, které stojí za to, je to celá řada pozoruhodností. Na Vítkově je to například Národní památník, kdežto v podzemních prostorách Parukářky se nalézá jeden z největších protiatomových krytů v Praze.

  Vhodný k sáňkování je v Praze také vrch sv. Kříže neboli Parukářka (ilustrační foto)
  Autor: Blesk:CNC_Daniel Černovský

 • 6.

  Ladronka

  Přes jarní a letní měsíce láká okolí břevnovské Ladronky procházkáře, pejskaře a výletníky na inline bruslích. Proč sem ale nevyrazit na boby nebo na lyže? Právě na Ladronce, jako na jednom z mála pražských míst, lze na tamní inline dráze lyžovat. A jelikož hned pod Ladronkou se nachází svah směrem na Smíchov, mají o zábavu postaráno i posádky saní či bobů.

   

  Zajímavost v okolí: Na zasněženou Prahu je určitě zajímavý pohled z relativně nedávno vzniklé rozhledny Šiška, která se nachází kousek od usedlosti. Za zmínku stojí i blízká obora Hvězda, kam se lze v zimě rovněž vydat na lyže. U obory také Praha 6 zřídila kluziště.

  Oblíbeným místem mnoha Pražanů, co se zimních sportů týče, je Ladronka a její okolí.
  Autor: David Malík

 • 7.

  Stodůlky

  Nadmíru živo je v posledních dnech také ve Stodůlkách u Nepomuckého rybníku, kde je také poměrně více než dost zeleně, která se schovává pod sněhovou přikrývkou. Na své si tu ale místo sáňkařů přijdou i příležitostní bruslaři. Místo je navíc krásně dostupné ze stanice metra. Terén je ale víceméně spíše rovinatý.

   

  Zajímavost v okolí: Netřeba chodit daleko. Přímo nad Nepomuckým rybníkem se totiž klene tubus linky metra B mezi stanicemi Hůrka a Lužiny. Spolu s Nuselským mostem a úsekem mezi Rajskou zahradu a Černým mostem se jedná o třetí nadzemní krytý úsek pražského metra.

  Stodůlky díky sněhové pokrývce doslova ožily. Lze tu sáňkovat nebo také bruslit.
  Autor: David Malík

 • 8.

  Hostivař

  Za zimními radovánkami lze vyrazit i do přírody na kraji Prahy. Pěkné „poklouzání“ nabízí třeba okolí Hostivařské přehrady. To je samo o sobě celkem členité a především rozprostřené do daleka i široka. Mezi lesním porostem tu lze potkat řadu mýtinek převážně svažitého charakteru, takže jakmile jedna lokace omrzí, nic ničemu nebrání sbalit si svá „fidlátka“ a jít o nějakou tu mýtinku dál.

   

  Zajímavost v okolí: Pýchou Hostivaře je pochopitelně přehrada, která je lákadlem jak v létě, tak i v zimě. Říká se o ní, že se jedná o jedno z nejkrásnějších míst v Praze, kam lze vyrazit bruslit na přírodní led. Ačkoliv tomu momentální teploty nasvědčují, přesto však není radno nic podcenit a led ozkoušet pouze při plné jistotě, že je opravdu pevný.

  Hostivařský lesopark svádí rovněž k nějakým těm zimním radovánkám. Aby ne, terén je tu pěkně členitý.
  Autor: David Malík

 • 9.

  Modřany

  Další malebná lokalita – ať už co se vilové zástavby, či pražské přírody týká, se nachází v Modřanech. Ve městské části, která se line od Vltavy vzhůru o nějakých 50 metrů převýšení, je spoustu zelených zákoutíček. A především také Modřanská rokle, kde jsou perfektní svahy pro sáňkování, přičemž trasa napříč roklí zase může pro odreagování a procvičení svalů posloužit lyžařům.

   

  Zajímavost v okolí: Sama Modřanská rokle, kterou protéká Libušský potok, stojí nepochybně za pozornost.

  Sáňkování v pražských Modřanech.
  Autor: David Malík

 • 10.

  Letňany a Ďáblice

  I na severu Prahy je pár míst, kam se vypravit. Nejlákavější je možná lesopark Letňany. Ten je – pravda, dopravně trošku hůře dostupný. Na své si tu přijdou zejména lyžaři, poněvadž lesopark je více rovinatý, ačkoliv na drobnější převýšení tu lze samozřejmě také narazit. O něco větší sešupy pak nabízí Ďáblický háj, jehož součástí je hvězdárna. Háj se nachází na vrchu Ládví, z něhož lze sáňkovat a bobovat ostošest.

   

  Zajímavost v okolí: Z nejvyššího bodu lesoparku je krásný výhled na letňanské letiště, které se odtud nachází co by kamenem dohodil.

  Pěkné sešupy z kopečka slibuje ďáblický háj. (ilustrační foto)
  Autor: ČTK / Hájek Vojtěch
  Fotogalerie
  48 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

1muchomurka: V Praze mají sníh a my se z toho máme podělat? Pořád jenom Praha, Praha. Nezblázněte se z toho.

(13. 02. 2021 20:33)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
VYHLEDAT VÝSLEDKY Načítám
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy