Letošní jaro se navzdory koronavirové krizi neslo v Zoo Praha v celkem radostném duchu. 27. března totiž přišlo na svět první slůně, které se narodilo slonici Tamaře, 9. května pak Janita porodila dalšího benjamínka s chobotem. Obě mladé sloní holčičky si přitom velice rozumí a spoustu času tráví pořád spolu.

Květnová sloní samička měla téměř o 30 kg větší porodní hmotnost než její březnová „sestřička”. Ačkoliv mají totiž obě slůňata jinou matku, otcem obou je samec Ankhor. Janita si březost pěkně „užila”, trvala 683 dní, to je o šest týdnů delší než minule.

Poprvé venku

Sloní holčička se zhruba po deseti minutách, co byla na světě, poprvé postavila. Od té doby se celá čtveřice drží pohromadě. Několik dní strávila mláďata s jejich matkami ve vnitřních prostorách Údolí slonů, a teprve 13. května mohla nejmladší slonice vůbec poprvé vylézt pod paprsky jarního slunce a zároveň i před zraky návštěvníků zoo, na což v předstihu lákal ředitel Miroslav Bobek.

Pro obě slůňata se tak nakonec dnem D nestalo úterý, nýbrž středa. Na společné radovánky obou mláďat dohlížely jejich maminky a desítky zvědavců. Mláďata do výběhu vypustili zaměstnanci zhruba okolo poledne.

Fotogalerie
48 fotografií