Kdyby se ve Veletržním paláci a jeho okolí objevil člověk z počátku dvacátého století, asi by se hodně divil, co se kolem něj děje. Ve stáncích roztroušených před rozsáhlou budovou jsou vystavené nejnovější technologické a digitální objevy. Personál příchozímu návštěvníkovi zkušeně ve třech minutách shrne, co ta věc umí a k čemu je dobrá. Na pódiích debatují vědci, ředitelé a zakladatelé firem, vynálezci a všemožní odborníci, kteří používají lidské znalosti a dovednosti k zlepšení světa.

Betonová tiskárna

Celý areál se hemží brýlemi pro virtuální realitu a roboty, kteří se umí podepsat, vybrat oranžový nebo bílý míček a dokonce jeden obří robot na sebe nanáší vrstvy betonu, z nichž staví židli, vázu nebo složitý ornament. Podle sympatické slečny ze společnosti Scoolpt, která spolu s dalšími kolegy 1,5 tunový kolos obsluhuje, se tyto stroje již ve světě vozí na staveniště jako cenná pomoc: „Hlavně v Dubaji se používají na místech, která jsou těžko dostupná nebo lidem hrozí nebezpečí. Umí navíc vyrobit různé tvary, které nelze udělat jinak. V tuto chvíli je stroj sice ještě příliš pomalý a drahý, ale myslím si, že se bude víc požívat, až se technologie rozvine,“ prozrazuje slečna a stroj za ní bez odmlouvání betonuje vázu.

Příprava pro chirurgy

Pánové se zase zdržují u simulátoru formule. Na hlavě mají VR brýle a sedí v kovové konstrukci, které s sebou zběsile cuká. Firma ABB zde představuje propojení robotů s virtuální technologií a výhodou simulátorů. „Je to jako reálná formule. Moc mě to bavilo,“ prozrazuje Tomáš (29). Hned vedle stojí stánek firmy Brainlab, která pomáhá chirurgům při operaci mozků a jejichž výrobek se nachází v přibližně 3500 nemocnicích.

„Naskenujeme mozek pacienta a získáme jeho virtuální model. Chirurg může procházet jednotlivé vrstvy a nádor si označit. V průběhu operace má pak díky obrazovkám a dalším nástrojům jasnou představu, kde se uvnitř lebky pacienta nachází. Navíc od systému dostane upozornění, aby uvnitř nenechal žádný nástroj, což se v minulosti stávalo,“ prozrazuje obsluha virtuální laboratoře s tím, že plánování operace trvá chirurgům půl až dvě hodiny a výrazně se zvyšuje úspěšnost operací.

Video
délka: 02:04

Na Výstavišti se představily nejmodernější objevy. Velkou pozornost vzbudila první česká 3D betonová tiskárna. Jiří Marek

Mezi další novinky patří netoxický, biologicky rozložitelný, evakuační župan s kapucí, který je napuštěný tekutinou podobné jaru, a díky níž rychle a efektivně chrání člověka proti ohni. V balíčku je navíc dýchací maska a sprej na hašení malého ohně během úniku. Balíček mohou házet také hasiči lidem, ke kterým se nemohou přímo dostat.

Více se o festivalu dozvíte zde.

Fotogalerie
25 fotografií