Pořadatelům populárního Festivalu vědy letos vyšlo počasí. Na rozlehlou pláň před budovami Českého vysokého učení technického (ČVUT) svítilo slunce a v Technické ulici se držel chladný stín. Dětem ze základních škol a mateřských školek to však bylo jedno a nadšeně pobíhaly od stánku ke stánku a chtěly si všechno vyzkoušet.

Rejžování granátů

Podle Tadeáše (16) bylo nejlepší otáčející auto od BESIPU: „Líbilo se mi, že to simuluje srážku a jak potom auto rotuje,“ prozradil a jeho kamarádi přikyvovali. Martina (16) zaujala zase 3D tiskárna, u níž malí zvědavci spekulovali, co všechno lze na ní vytisknout. Děvčata si zase vyzkoušela roli moderátorky v mobilním studiu České televize.

Kluci i holky se pak v davech shlukovaly kolem dvou kyblíků Přirodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, v nichž byl nasypáno několik stovek drobných granátů, které musely vyrejžovat. „Ráno se tu některé děti máchaly i půl hodiny. Musely jsme je pak odehnat, aby přišla řada na další,“ směje se slečna ze stánku univerzity. Velký zájem byl pak tradičně o střelné zbraně, různé simulátory a 3D brýle.

Červi jako křupky

Jana (38) a Jana (33) si pak užily stánek Pražských vodovodů a kanalizací: „Pán nám velmi odborně a přitom jednodušše vysvětlil, jak už se jedno století čistí odpadní voda,“ pochvalovaly si maminky, které dohlížely na rozjívená dítka. Všechny generace se pak střídaly v mobilní laboratoři Biologického centra AV České Budějovice. „Děti si tu prohlížely naložené škrkavky a tasemnice a chtěly na ně sahat. Dospělí se zase zajímali o různé nemoci a klíšťata,“ hodnotila den Markéta Kubátová z Akademie věd.

Jeden stánek pro děti nabízel i něco k snědku, za co by drobotinu mnozí rodiče nepochválili. Ve stánku ČZU Fakulty agrobiologie potravinových a přírodních zdrojů se smažili na pánvi malí červíci. Podle slečny, co je připravovala, byl o pokrm u dětí velký zájem: „Děti přišly a hned je začaly jíst, aniž by nad tím přemýšlely. Dospělí naopak váhali, jestli to zkusit. Některé děti je jedly jako křupky,“ prozrazuje se smíchem slečna. Všechny oslovené děti, dospělí a předvádějící se shodují, že se festival povedl a už se těší na další ročník vědy na „kulaťáku“. 

Fotogalerie
37 fotografií