Festival Letní Letná, jenž v metropoli začíná 14. srpna, si pro svůj zahajovací den připravil letos vskutku unikátní a velkolepé entrée. Postará se o ně světoznámá provazochodkyně z francouzského souboru Cie Basinga velkolepým vystoupením nazvaným „Procházka v oblacích“.

Na ocelovém laně dlouhém 350 metrů a vysokém 35 metrů přejde Vltavu od právnické fakulty až do Letenských sadů. Není to přitom poprvé, co se festivalu nového cirkusu v České republice zúčastní - na Letní Letné ji diváci mohli vidět už před šesti lety, kdy nebojácně vystoupala na vrchol šapitó. Tentokrát je ale pomyslná laťka mnohem výš.

„Je mi nesmírnou ctí být tady v Praze. Ten přechod jsme plánovali jako něco monumentálního a skutečně něco, co přivede lidi do toho místa, kde bude probíhat festival a veškerá představení. Začínat budeme na jednom z pražských mostů. Chtěli jsme to představení spojit s pražskou architekturou, protože mosty jsou pro Prahu typické a je to jedna z krás Prahy, kterou jsme chtěli využít,“ řekla k představení sama Tatiana.

Křehkost těla

Provazochodectví se věnuje již od útlého dětství, v roce 2014 také spoluzakládala  provazochodecké seskupení Cie Basinga. „Provazochodectví je něco nesmírně magického, myslím, že to velmi dobře vystihuje křehkost lidského těla. Uskupení Cie Basinga jsme založili s Janem (Jan Naets, spoluzakladatel, jenž zároveň zajišťuje technické zázemí - pozn. red.) před pěti lety. Chtěli jsme se podělit o zkušenosti z provazochodectví, protože většina lidí ji vnímá jako disciplínu, která je nějakým způsobem vzácná nebo nedostupná. Chtěli jsme ukázat, že je dostupná všem, protože každý z nás pracuje s rovnováhou a každý je vlastně provazochodcem,“ tvrdí Tatiana.

Mapa pozorovacích míst při zahájení
Mapa pozorovacích míst při zahájení
Autor: Letní Letná

Poté, co Tatiana ve středu 14. srpna v 18:00 hodin předvede svůj kousek, bude program pokračovat na Letné, kde na návštěvníky čekají open-air představení i koncert. Vstup je zdarma. Pro diváky, kteří se nemohou akce zúčastnit osobně, bude celé představení snímáno několika kamerami i drony, sledovat ho bude možné také v rámci živého videostreamu.

Hlavní hvězdy festivalu

Kromě velkolepého zahájení byste si neměli nechat ujít představení zahraničních souborů, které jsou letošními hlavními hvězdami celého festivalu. Cirque Alfonse se představí s novinkou Tabarnak. T1J (Théatre d´Un Jour) uvede komornější Strach – a fear song, ve které si ke spolupráci přizvali sopranistku Julii Calbete. Těšit se také můžete na Projet.PDF, což je unikátní seskupení 17 umělkyň, a také Cirque Aïtal s představením Saison du Cirque (Cirkusová sezóna), kde spojují tradiční cirkus s tím novodobým. V neposlední řadě bude k vidění unikátní dvouminutové představení Toniho Ronaldoniho De Stijle, Want.

T1J
T1J
Autor: Letní Letná

Již tradičně můžete očekávat i největší přehlídku české novocirkusové scény. Vystoupí například Losers Cirque Company, Cirk La Putykaa, VOSTO5, Holektiv, Bratři v tricku, Squadra Sua a další. Ani letos nebudou chybět tematické večery Cirk session a Žonglérská galashow.

Letní Letná pro děti

Pestrý program bude také přichystán pro děti. Po celou dobu festivalu budou již od dopoledne na programu dětská představení a výtvarné a cirkusové dílny. Pro rodiče, kteří by si rádi užili cirkusové představení sami, jsou určeny tzv. noční hlídky, kde bude o děti postaráno každý den od 15. 8. do 1. 9., kdy festival končí, vždy od 18 do 22:30 hodin. Hlídka je určena pro děti od 4 do 12 a cena za dítě je 250 Kč (za dvě děti 350 Kč, za tři děti 500Kč).

Další informace o představeních a vstupenkách najdete na www.letniletna.cz.

Fotogalerie
15 fotografií