Festival Pokoje není v Praze žádnou novinkou. Výstavu už sedmým rokem pořádá Containall, který v metropoli oživil řadu míst - kromě letního centra Containall na Kampě, oživuje Stalina na Letné i Stromovku. Úplně první ročník počítal s přehlídkou prací architektů, dnes tady však spatříte studentská díla nejrůznějších uměleckých oborů, od bytového designu, přes sochařství, šperkařství až po módu.

Na co se tady letos můžete těšit? Nevyjmenujeme vám tady sice všechny pokoje, ale část z nich, které vám nastíní, na co všechno se tady můžete těšit. Letošní ročník má poprvé téma, kterým jsou „ozvěny“. Zatímco v jedné místnosti se projdete po jehličí a kůře stromů, jako byste kráčeli lesem, o pár desítek metrů dál se vám ve dveřích rozprostře krajina obrů, kde leží části jejich těl jako po válce. Opodál pak zůstanete fascinovaně hledět do jednotlivých koutů zdí, které světélkují všemi barvami, v jiné si zas můžete najít přátele. A nejen ty.
Video
délka: 01:39.29

festival Pokoje Eva Fornálová, Blesk

Nabídněte své služby

V jedné místnosti totiž můžete využít dlouhou tabuli, která bývá typická v supermarketech, kde lidé vyplňují lístky »hledám/ nabízím«. A tak si můžete říct o co jen chcete a počkat, zdali se vám někdo do budoucna ozve. „Daruji pozitivní energii.“ nebo „Hledám tě... kamaráde.“, nabídnout a poptávat můžete naprosto cokoli.

Svatyně i kni(hovna)

Řada studentů si při své tvorbě hraje se slovními hříčkami a bizarnostmi, které zhmotňují a dávají tak návštěvníkům možnost zamyslet se více nad hlubším významem. Na to třeba upozorňuje svatyně opěvovaného vydání Vogue, kterou stvořili studenti návrhářství. V jednom pokoji pak nechybí kni(hovna). Zatímco na jedné straně objevíte vitrínu s knihami, naproti si hoví v tomtéž kusu nábytku psí exkrementy. Tento pokoj zaskočil i samotné pořadatele.

Čekali jsme knihovnu... A pak jsme byli zaskočení... Říkali  jsme si, co to tady zavání,“ smál se spoluzakladatel Containallu David Skála. Do večerního otevření výstavy by však výkaly neměly nikterak zapáchat. Na poslední chvíli se je snaží studenti zmrazit tekutým dusíkem, aby se návštěvníci nebáli do místnosti vstoupit.

Otevírací doba expozice:

10. 11. – 18. 11. –> 11:00 – 21:00

Vstupné: 120 Kč / 90 Kč student

Adresa: Hybernská 4, Praha 1

Fotogalerie
34 fotografií