V ulici Na Florenci u Masarykova nádraží se dlouhodobě nacházelo místo, které jen leželo ladem. Nebylo tu nic než plevel a odpadky, zároveň šlo o obávané místo kvůli výskytu bezdomovců.

Tomu všemu je teď konec: na místě za neuvěřitelných devět dnů vzniklo městečko, které se skládá z 27 mobilních kontejnerů. V lokalitě má v budoucnu vzniknout obří obchodní ulice, než se tak ale stane, dostali nadšenci do městského rozvoje příležitost dočasně tu provozovat venkovní gastronomicko-kulturní projekt Manifesto.

Otcem myšlenky je americký krajinářský architekt Martin Barry, který v Praze žije. „Měli jsme před sebou několik výzev. Bylo důležité nalézt potenciál na místě, které ho v minulosti vůbec nemělo. Nezbytně jsme museli nalézt k projektu dobré partnery. Jde o dočasný experiment, chceme přinést život do zapomenutého koutu Prahy,“ uvedl Martin Barry ze společnosti reSITE.

Video
délka: 00:56.16

Manifesto Market vznikl na pozemku, kde byste dříve cokoliv zajímavého hledali marně. Daniel Vitouš

Pozoruhodný projekt nabízí návštěvníkům gastronomické zážitky z nejrůznějších koutů světa. Tím ale Manifesto zdaleka nekončí. Uvnitř areálu najdete i podium pro koncerty a DJ sety, počítá se tu s filmovými projekcemi, nedělními pohádkami pro děti či pořádáním nejrůznějších workshopů. Jeden z kontejnerů je věnovaný výstavám obrazů, soch a dalších instalací. Počítá se tu i se zimním provozem. Tento prostor je zcela „cashless“, tedy zaplatíte zde pouze bezhotovostně.

Manifesto je zajímavý prostor, je však potřeba dodržovat jistá pravidla.
Manifesto je zajímavý prostor, je však potřeba dodržovat jistá pravidla.
Autor: Daniel Vitouš

Pokud se Manifesto ve svém konceptu osvědčí, bude se na místě nacházet, než se zde začne stavět. Už teď však mají provozovatelé návrhy na další místa v Praze. Nebude tak nic jednoduššího, než sbalit kontejnery a celé městečko jednoduše přemístit jinam. V současnosti je v ulici Na Florenci veřejnosti místo otevřené každý den od 8 do 24 hodin. Další informace najdete na webu marketu.

Fotogalerie
31 fotografií