Herec Abuovi popřál, aby se brzy vybarvil jako zbytek opičí skupiny, a hlavně, aby už nikdy guerézy stejně jako zbytek zvířat v pražské zoo nemusely čelit ničivým povodním. „Tady se tématicky hodí popřát, aby té vody zůstalo přiměřeně pořád, jak je tady v tom příkopu. Ať jim je to příjemné jako všem tady okolo v zoologické zahradě,“ uvedl při křtu Rašilov.

Postupně změní barvu

„Kdybychom snad malou guerézu nezahlédli, dovolili jsme si alespoň přinést fotografii s její matkou,“ řekl na začátku křtu kurátor primátů Vít Lukáš. Na fotografii se k černo-bílé matce Lucii tiskla sněhově bílá opička. A právě tento vzhled mládětě bude zanedlouho už jen vzpomínkou.

Zatím je ještě z velké části bílá. Ale už se začíná zabarvovat. Lehce šedne. Okolo toho měsíce jí ztmavne hlavička a postupně i tělo. V šesti měsících by měla být už kompletně zbarvená,“ prozadil Vít Lukáš na konci křtu, zatímco milovníci zoo vyhlíželi Abu, která se držela maminky jako klíště. 

Video
délka: 00:57
1080p 720p 360p

Křtiny malé guerézy Eva Fornálová

Čtenáři vybrali jméno

Jméno mláděte guerézy pláštíkové vybrali čtenáři Blesku. Ti volili z nejroztodivnějších jmen, mezi kterými zazněl Gery, Diamond, Luis, Marcus, Abu, Gerald, Suri, Lucián, Lucius a Woody. Ale nechyběly i kuriozní návrhy jako Coco Chanel, Macbeth nebo Nočník.„Dostali jsme desítky návrhů. Některé se opakovaly. Nejčastější inspirací bylo jméno matky mláděte Lucie. Hodně lidí pracovalo také s názvem druhu – gueréza. Z toho pak zřejmě vyšly tipy Gerald, Gury, Garry či Réza,“ prozradila mluvčí zoo Lenka Pastorčáková.

V pátek 27. dubna bylo rozhodnuto. Čtenáři Blesku odhlasovali. S dvaceti procenty vyhrálo jméno Abu, které uniklo druhému místu Woody o šest procent. Malého guarézího chlupáče ale odhalení jeho jména rozhodně nevyvedl z míry. Při křtu se tisknul k mámě stejně tak jako v jiný všední den.

Fotogalerie
26 fotografií