Dvoudenní festival přilákal do centra Hybernská, které objevíte nedaleko náměstí Republiky, desítky milovníků kávy. Řada lidí si ještě před zahájením naříkala na sociálních sítích, že propásla předprodeje a nedostala se na festival, který se pořádá v Praze jen jednou ročně. Ti, kteří neváhali, mohli ochutnat kávu ze 42 pražíren z celého světa.

Jak to celé začalo?

„Hlavním důvodem pro uspořádání festivalu byla před šesti lety snaha podpořit čerstvě se rozvíjející kávovou kulturu v Česku,“ prozradil za Coffe festival Martin Rippl. Cílem bylo propojit kávové profesionály s co nejširší veřejností a zároveň umožnit setkání všech, které káva zajímá. Naprostí laici se tady mohli například na workshopech naučit přípravu lahodného moku s pomocí zkušených baristů.

Káva tekla v Hybernské proudem.
Autor: Jakub Lehovec

Espresso a cappuccino

Na své si tady přišly i kreativní duše, při tvorbě originálního vzhledu papírového šálku. Právě do těch se tady nalévala všechna káva. Na festivalu tak bylo možné ochutnat buďto klasické espresso, nebo kávu s mlékem ve formě cappuccina, další varianty káv k dostání nebyly. 

„Nejvíce mi chutnaly ovocné etiopské kávy, které bývají ve světě řazeny mezi ty nejchutnější,“ hodnotila po dvou hodinách ochutnávání Tereza. Jiným zase o poznání více chutnali sladší, čokoládovější z Guatemaly. Zajímavostí tohoto ročníku byla specifická příprava kávy v takzvaném Chemex baru.

Různá příprava ovlivňuje chuť

Kávy se »na chemexu« připravovaly od všech vystavujících pražíren stále jedním způsobem filtrování. Návštěvníci tak díky jednotnému způsobu přípravy mohli lépe vnímat a rozeznávat rozdíly v chuti. Organizátoři tak mysleli na to, že rozličné přípravy velmi naruší rozeznávání chutí.

„Například ve formě espressa bude káva chutnat úplně jinak, než když ji připravíte třeba ve frenchpressu,“ vysvětloval Martin Rippl na festivalu. A vedle těchto již poměrně tradičních způsobů mohli milovníci kofeinu zjistit, co s chutí udělá například extrakce za studena.

Fotogalerie
35 fotografií