Za první republiky se na Václavském náměstí nacházely obchody pro vybranou společnost. „Lidé tam mohli navštívit ty nejdražší módní salóny, obchody s textilem, galanterií nebo šperky,“ potvrdil pro Blesk.cz architekt a historik Petr Kučera.

Ve spodní části na Můstku se nacházel Dům hedvábí, kde se podle historika řešila móda vyloženě na míru. Budova později ustoupila výstavbě metra. Na rohu Krakovské ulice, kde dodnes stojí Dům módy, býval obchod Brouk a Babka.

„To byl jeden z nejdražších galanterních obchodů s módou. Byl výhradně pro vyšší společnost. Za druhé světové války byl bohužel bombardováním zničen. Z dnešního pohledu je úsměvné, že komunisté právě tuto parcelu použili a postavili tam Dům módy, který byl tentokrát pro všechny. Byla to výkladní skříň socialistického konzumu,“ popsal vývoj na tomto místě Petr Kučera.

Nočně osvětlený Dům módy roku 1956.
Nočně osvětlený Dům módy roku 1956.
Autor: ČTK/Beran Evžen

Za minulého režimu ještě byly na Václavském náměstí obchody vyhlášené, s noblesou první republiky se však už tento stav nedal srovnávat. Dům módy se otevřel roku 1956, občerstvení zajišťoval automat Koruna, roku 1968 otevřela pražská společnost Textil obchod s názvem Fénix. Na Václaváku jste mohli pořídit také elektroniku, domácí potřeby nebo klenoty. „Po pádu komunismu se ráz složení obchodů na slavném pražském náměstí předválečným směrem ubírat nezačal,“ posteskl si i nad současným stavem na Václavském náměstí Petr Kučera.

Prohlédněte si historické obchody na Václavském náměstí:

Fotogalerie
24 fotografií

Václavské náměstí je dějištěm spousty událostí také dnes. Takhle vypadala vernisáž zdejší výstavy:

Video
délka: 02:44

Takto vypadala úvodní vernisáž výstavy na Václavském náměstí. Tadeáš Provazník