Výstava se koná již popatnácté. Loni ji navštívilo přes 41 tisíc lidí, výstava ale začala až týden po velikonočních svátcích. Ve skleníku, který celoročně láká spíš zájemce o říši rostlin, je výstava motýlů každoročně nejnavštěvovanější akcí.

Obvykle přijde přes 40 tisíc lidí, v roce 2014 dorazilo podle údajů ve výroční zprávě přes 70 tisíc návštěvníků. Maximální kapacita skleníku je sto lidí.

Letošní rekord v návštěvnosti zatím drží neděle 9. dubna, kdy ladný let motýlů a jejich líhnutí z kukel přišlo obdivovat 2477 zájemců. O den dříve bylo návštěvníků o sto méně. O velikonočních prázdninách pak největší nápor zaznamenala výstava na Velký pátek, kdy přišlo 2332 lidí. Motýly je možné pozorovat do 28. května.

Unikátní druhy

Poprvé za 15 let mohou návštěvníci spatřit motýla s průsvitnými křídly. Jde o druh Greta oto původem ze Střední a Jižní Ameriky. „Tito drobní motýli postrádají na větší části křídel šupinky, a proto jsou jejich křídla zcela průhledná,“ uvedla kurátorka výstavy Eva Smržová. Průhlednost jeho křídel je součástí ochranného zbarvení. Tento motýl také využívá jedů získaných z rostlin pojídaných jeho housenkou, aby se sám stal jedovatým.

Obdivná zvolání se skleníkem rozléhají také při spatření martináče Attacus caesar, který je příbuzným motýla s největším rozpětím křídel. První kukly tohoto martináče dorazily do botanické zahrady v půli března, líhnou se z nich motýli s rozpětím křídel 25 centimetrů.

Sáhnutím na motýla ho můžete zabít

Dospělý motýl žije často jen několik dní. Během této doby hledá partnera, samička klade vajíčka a následně přirozeně umírá. Předčasné úmrtí mohou způsobit i lidé saháním na motýly. Dotykem setřou z křídel mikroskopické šupinky, bez nichž motýl nedokáže létat a zemře.

Jeden z mnoha motýlů, které můžete potkat.
Jeden z mnoha motýlů, které můžete potkat.
Autor: Eva Fornálová

Návštěvníci by proto měli být ohleduplní k těmto křehkým tvorům. A to i v případě, že na ně motýl během prohlídky usedne. To se může stát zejména lidem navoněným květinovým parfémem nebo oblečeným ve výrazných barvách.

50 druhů motýlů z 6500 kukel

Kromě poletujících zástupců hmyzu mohou návštěvníci přímo ve skleníku pozorovat líhnutí motýlů z kukel. Z 6500 kukel dovezených z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou se postupně líhne 50 druhů motýlů. Kukly jsou přilepené k opoře ve vitrínách na terase skleníku. 

Ve fázi kukly je motýl nejzranitelnější, často proto připomíná uschlý list, větvičku nebo nezralý plod. Zlatavé kukly asijského motýla druhu Euploea camarelzeman pak svou barvou a leskem připomínají vánoční ozdoby, na pozadí tropického lesa jsou ale podle Smržové téměř neviditelné.

Tropický skleník Fata Morgana v botanické zahradě v pražské Troji ročně přiláká přes sto tisíc lidí. Prohlédnout si mohou asi 5000 druhů rostlin, ale také žáby či tropické ryby v jezírku. Kromě výstavy motýlů jsou nejoblíbenější jarní výstavy orchidejí. Skleník se návštěvníkům poprvé otevřel v červnu 2004.

Podívejte se na fotky ze zahájení výstavy motýlů:

Fotogalerie
19 fotografií

Mrkněte i na reportáž z výstavy:

Video
délka: 00:26.90

Trojská botanická zahrada zahájila výstavu tropických motýlů Eva Fornálová