Festival, který pořádá Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze ve spolupráci se Správou Pražského hradu, se koná již pošesté.

„Záměrem je umožnit zájemcům o varhanní hudbu jedinečný zážitek ze zvuku unikátních romantických Mölzerových varhan v monumentální architektuře katedrály a jedinečný dojem z ohromného magického prostoru rozeznělého 4500 píšťal,“ píše se na webu pražského arcibiskupství.

Po čtyři večery uslyší lidé od čtyř renomovaných varhaníků nejzajímavější tituly z varhanní literatury napříč obdobími, styly a žánry, a to včetně skladeb soudobých autorů.

Záměrně jsou do programu zařazována i varhanní díla, která díky svým nárokům na dispozici nástroje na běžných varhanách interpretovatelná nejsou. Šéfdramaturgem festivalu je hudební ředitel a titulární varhaník svatovítského dómu Josef Kšica.

Koncerty mají přispět na nové varhany

Festival má mimo jiné podpořit i nedávno zahájený projekt na vybudování nových katedrálních varhan se světovými parametry. Iniciátoři projektu zahájili loni v dubnu národní sbírku. Z iniciativy pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky vznikl za jejím účelem Nadační fond svatovítské varhany.

Dosavadní Mölzerovy romantické varhany na Wohlmutově kruchtě nad chórovou kaplí jsou zvukově dostačující pouze pro starou část. Od dostavby katedrály proto byly učiněny již tři pokusy postavit nový nástroj, který by zvukově zaplnil prostor celé dostavěné katedrály. Pro tento účel byl vystavěn velký novogotický kůr nad hlavním vchodem s rozetou.

Fotogalerie
5 fotografií