„Od začátku května jsme v devíti městských částech nainstalovali 22 mlžítek a devět osvěžítek. V červnu v ulicích přibude dalších osm mlžicích zařízení,“ uvedl Mrázek. Lidé se mohou osvěžit například na Staroměstském náměstí, Újezdě, Ovocném trhu a Pohořelci nebo u základní školy Peřinova v Řepích či u Národní technické knihovny v Dejvicích.

V některých místech jsou mlžítka opatřena třemi tryskami, aby vodní mlha obsáhla prostor okolo celého zařízení. „Mlžítka aktivujeme automaticky v předem stanoveném časovém intervalu a podle aktuální teploty. Osvěžítka jsou samoobslužná,“ uvedl Mrázek.

Boj proti tepelným ostrovům

Mlžítka jsou umisťována na hydranty, které primárně neslouží hasičům při hašení požárů. PVK každý z nich posoudí z technického hlediska, zjišťuje stav podzemní části hydrantu nebo tlakové poměry v konkrétním místě sítě.

Kromě osvěžení přispívají zařízení k ochlazení města. V létě vznikají ve městě takzvané tepelné ostrovy, kde je teplota vyšší než v přírodním prostředí. „Kapky emitované z jemné trysky mlžícího zařízení absorbují část tepla blízkého okolí právě díky přeměně vody na páru, čímž dochází k ochlazování vzduchu,“ vysvětlil Mrázek princip mlžítek. Spotřeba vody činí přibližně 18 litrů za hodinu.

Pítka

V Praze funguje kromě mlžítek také řada pítek. Jsou například na Klárově u stanice metra A Malostranská nebo na Palackého náměstí u výstupu ze stanice metra B Karlovo náměstí. O pítka se stará městská firma Technická správa komunikací (TSK). Přes zimu jsou mimo provoz.

Fotogalerie
6 fotografií