Na území Prahy 9 se nachází 151 nadzemních a 14 podzemních stání na tříděný odpad. Na první pohled se nedá říci, že by se jednalo o malé číslo. Přesto často dochází k tomu, že jsou kontejnery kvapně zahlceny velkým objemem odpadu. Mnozí za to přitom mylně viní popeláře z toho, že kontejnery vyváží jen jednou za čas.
Záměr chvályhodný, ale nedotažený
Řada obyvatel má tendenci recyklovat odpad, což je bezesporu chvályhodné. Mnozí z nich už neřeší jeho skladnost. Sešlapané plastové lahve či papírové krabice totiž v kontejnerech zaberou logicky méně místa, než ty nesešlapané. A když už lidé ke stanovištím přijdou a vidí, že jsou plné, nechají své odpadky ležet u kontejnerů. A právě to je problém.
Úklid za miliony
Pohozené odpadky u kontejnerů vadí místním i kolemjdoucím. Navíc takové odpadky neodveze posádka vozů na recyklovaný odpad, nýbrž vozů na úklid stanovišť. V Praze 9 hlavní město platí za rok bezmála dva a půl milionu korun za úklid okolo kontejnerových stání, což je zhruba 50 900,- Kč týdně.
Místo, kde se třídí papír a plast: V barevných kontejnerech skončil i vibrátor, motor nebo lidské ostatky

Lidé šlapejte!
Radnice proto ve spolupráci s herci Divadla Gong natočila hravé poučné video, které vybízí obyvatele k tomu, jak odpad správně třídit a nekupit jej postupně u přeplněných kontejnerů. „Třebaže na toto téma bylo řečeno a napsáno už hodně, věřím, že úsměvné herecké etudy na věčné nerudovské Kam s ním? poučí a možná i překvapí,“ uzavírá místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský (ODS).