Centrum duševního zdraví v Poliklinice Prosek je teprve druhým svého druhu v Praze. Navazuje na svou sesterskou část Prahu 8, kde podobné zařízení vzniklo před osmi lety. Jedná se o společný projekt Psychiatrické nemocnice Bohnice a Fokusu Praha, který se snaží pomáhat lidem s duševním onemocněním.

Od září v provozu

„Naší snahou je působit preventivně zvláště mezi mladými lidmi, u nichž je duševní onemocnění v počátcích, a pomoci jim tak, aby nemuseli jako chroničtí duševní pacienti skončit v psychiatrické léčebně,“ vysvětluje psychiatr Miroslav Pastucha. Nové centrum však bude zaměřeno především na pokročilé případy onemocnění.

„Chceme umožnit lidem, kteří trpí závažnými duševními nemocemi, např. psychózami, schizofrenií, obsedantně-kompulzivní poruchou, kombinací duševního onemocnění a závislosti na alkoholu či jiných návykových látkách, aby v komunitě městské části žili co nejkvalitnější život,“ dodává doktor. „Tito lidé jsou často izolování doma, bojí se vycházet ven.“ Nové Centrum duševního zdraví bylo slavnostně otevřeno 20. září. „Multidisciplinární tým odborníků tvoří sociální pracovníci, psychiatrické sestry, psycholog, psychiatr, peer konzultant,“ vypočítává mluvčí Prahy 9 Marie Kurková. K dispozici budou všem obyvatelům deváté městské části při pocitu potřeby využití služeb centra. To se spolu s poliklinikou nachází v Lovosické ulici poblíž stanice metra Střížkov.