Není to zdaleka poprvé, co je lanová dráha kvůli poruše mimo provoz - v dubnu nejezdila dokonce dva týdny, tehdy kvůli poruše brzdného systému. Nynější porucha byla podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové odhalena při běžné kontrole. Mechanici zjistili nedostačující pohyblivost kola u jednoho vozu lanovky, kvůli závadě ložiska bylo nutné vyjmout celou nápravu a nechat ji opravit v servisní firmě. Vyměněna byla všechna ložiska a také kola na nápravě.

V březnu přitom lanovka podstoupila pravidelnou kontrolu před letní turistickou sezonou a po ní podle dopravního podniku vyhovovaly vozy všem požadavkům na bezpečný provoz.

Lanovka jezdí mezi Újezdem a Petřínem podle letního jízdního řádu od 09:00 do 23:30, ve špičce jede každých deset minut. Jízda končí poblíž petřínské rozhledny a hvězdárny a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Lanovku využívají také studenti nedalekých strahovských kolejí.

V létě je lanovka nejvytíženější, měsíčně sveze asi 200.000 lidí. V zimě to je v průměru 110.000 cestujících za měsíc. Za celý loňský rok přepravila 2,066 milionu lidí.

Poprvé se lanovka rozjela v létě 1891 u příležitosti jubilejní zemské výstavy. Na přelomu let 2015 a 2016 se dočkala výrazné opravy trati, včetně nového mostu.

Fotogalerie
11 fotografií