Sledovaný soud s psychiatrem Janem Cimickým se ve druhém listopadovém týdnu chýlí k závěru. Ve čtvrtek nejprve promluvili poslední znalci - neveřejně, neboť jejich posudky se týkali jedné konkrétní poškozené. Pak došlo na závěrečné řeči.

Státní zástupkyně v úvodní části té své shrnula důkazy, které nasvědčují tomu, že se skutky, které jsou Cimickému kladeny za vinu, skutečně staly. Připomněla závěry znaleckých posudků, které se zabývaly osobou obžalovaného, ale i věrohodností poškozených. „Nebyla u něj zjištěna žádná duševní porucha. Znalci uvedli, že pokud bude jeho jednání prokázáno, dobře koresponduje s jeho osobnostním profilem. I jeho přístup k celé věci tomu odpovídá,“ řekla Martina Adámková. 

„Účelem této řeči není rozebírat výpovědi všech 39 poškozených. Pouze bych podotkla, že jejich výpovědi mají řadu styčných bodů. Ve velkém počtu případů byly ženy velmi mladé. Jednalo se o ženy s rodinnými problémy, s úzkostnými stavy. Obžalovaného si vybraly, protože jej znaly z médií a považovaly jej za autoritu. Po sexuálním útoku z jeho strany nastal naprostý šok. Útok nečekaly, žádnou nenapadlo, že je jedna z mnoha. Myslely si, že jsou osamocené,“ zaznělo v emotivním závěru.

Přísnější trest

Uvedla také, že pro Cimického žádá přísnější trest - nikoliv původní tři roky vězení, ale rovnou pět, tedy trest při horní hranici trestní sazby. To zdůvodnila tím, že Cimický neprokázal žádnou sebereflexi, a také výpověďmi poškozených v průběhu 14 hlavních líčení, které popsaly činy i následky. „Navrhuji, aby soud zvážil nepodmíněný trest u samé horní hranice, tedy pět let. Současně zákaz činnosti na 10 let a povinnost uhradit nemajetkovou újmu,“ dodala.

Slova se pak chopila advokátka celkem 35 poškozených (tři se k líčení nedostaly kvůli tomu, že čin už byl v jejich případě promlčený) Lucie Hrdá, která žádost o zpřísnění trestu kvituje. „Pokud za takovéto množství takto závažných činů nebude takový trest udělen, za co by měl být udělen? Za 300? Za 500? Myslím že návrh státní zástupkyně odpovídá nebezpečnosti pachatele,“ uvedla.

Jan Cimický si závěrečné řeči neposlechl - u soudu se ukázal jen jednou, a to hned při prvním hlavním líčení na začátku letošního ledna, aby si vyslechl obžalobu. Následně soudu několik minut odříkával své prohlášení a uvedl, že dále ve věci nehodlá vypovídat. Ve svém prohlášení uvedl, že se necítí být vinen a svou práci vykonával nejlépe, jak uměl.  „Pokud jsem se něčím provinil, tak vírou v pravdu a spravedlnost,“ uvedl v závěru prohlášení. Před soudní síní odmítl odpovídat i na dotazy novinářů.

U soudu pak postupně promluvilo několik znalců, Cimického bývalí kolegové a také poškozené ženy. Poškozené však vypovídaly za zavřenými dveřmi. Soud na ženy nahlíží jako na zvlášť zranitelné oběti, a po dobu jejich výslechu tak byla z hlavního líčení vyloučena veřejnost společně s novináři.

Zástupkyně většiny obětí Lucie Hrdá po skončení jednoho z 39 výslechů novinářům nastínila, co v jejich výpovědích zaznělo: „Klientky vypovídaly o tom, co se jim dělo. Myslím, že potvrdily to, co je psáno v obžalobě. Vypovídaly o tom, jaké následky jednání obžalovaného na jejich život mělo. Chci jen říci, že jsou velmi statečné,“ uvedla Hrdá.

Svědectví známé moderátorky

Jednou z poškozených je také moderátorka Martina Hynková Vrbová, která se o případu rozhodla mluvit veřejně: „Není lehké o tom mluvit, opět jsem se o tom přesvědčila v soudní síni, chvíli jsem tam měla na krajíčku a překvapilo mě to, už jsem si myslela, že to mám za sebou, ale evidentně tam nějaké trauma z toho je, a vždycky když se dostanu do toho bodu, tak to neustojím,“ řekla mimo jiné novinářům, když po dokončení svého výslechu vystoupila ze soudní síně.

Video
Video se připravuje ...

Martina Hynková Vrbová u soudu s Janem Cimickým (23. dubna 2024) Blesk.cz - Daniel Šesták

Soudní znalec z oboru psychologie Pavel Král uvedl, že Cimický netrpí duševní poruchou, má ale různá osobnostní specifika - sníženou empatii, klade důraz na vlastní význam či výjimečnost.

Znalkyně z oboru psychiatrie Tereza Sejkorová Benešová se ve svém posudku naopak zabývala věrohodností výpovědí poškozených, své závěry soudu přednesla toto úterý. Podle znalkyně Benešové poškozené v této kauze vypovídaly autenticky a mluvily pravdu. Soudí tak na základě hned několika faktorů. „Všechny výpovědi, jak jsem je četla, viděla a slyšela, odpovídají obecně známým kriteriím,“ uvedla znalkyně.

Rozsudek by u Obvodního soudu pro Prahu 8 mohl padnout už tento pátek. Jestli se vyhlášení rozsudku zúčastní Cimický, není jisté.

„Milé kolegyně, asi nebude velkým tajemstvím, že budu nesouhlasit s tím, co zde zaznělo z vašich úst,” uvedl Cimického obhájce Miroslav Kučerka hned zkraje své závěrečné řeči. Zároveň vysvětlil, že se ve svém proslovu chce vyjadřovat k jednotlivým poškozeným. Zbytek jeho závěrečné řeči tak u soudu opět zazněl s vyloučenou veřejností.

Státní (ne)vyznamenání

Cimický už dříve popřel obvinění herečky a zpěvačky Jany Fabiánové, která v říjnu 2021 na sociální síti uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl. Podle dřívějších informací Hospodářských novin zveřejnila příspěvek na sociální síti v reakci na informaci, že Cimický dostane státní vyznamenání. Psychiatra následně z obtěžování či přímo napadení obvinily v médiích i další ženy. Zkušenost s obtěžováním například popsala na sociálních sítích moderátorka ČT Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka.

Fotogalerie
75 fotografií