Petře Kvitové se 20. prosince 2016 změnil život. Tehdy do jejího bytu v Prostějově přišel jí neznámý muž, jenž uvedl, že jde zkontrolovat plyn. Ona mu sice odpověděla, že plyn nemá, ale byla nejistá a muže dovnitř nakonec pustila. Když se k němu postavila zády, vytáhl nůž a zezadu jí ho držel pod krkem. „Ona říkala: ,Prosím vás, nedělejte mi nic', ale jak je levačka, tak vrazila ruku mezi ostří a svůj krk a začala nůž odstrkávat,“ popsal Baláž, co se tehdy stalo. Krvácející tenistka nakonec útočníkovi dala 10 tisíc, s čímž se muž spokojil a z bytu utekl.
Kvitová skončila s pořezanými šlachami a nervy levé ruky a musela podstoupit náročnou operaci. Hrůzný zážitek ji na několik měsíců vyřadil ze hry. Policisté začali po útočníkovi pátrat, a ačkoliv udělali spoustu mravenčí práce, dopadnout se jej nepodařilo a 8. listopadu 2017 případ odložili.
V zimě se pak případ dostal na stůl právě Martinu Balážovi, jenž tehdy pracoval v policejním týmu Tempus, který se zaměřuje na závažné zločiny, jež musely být z různých důvodů odloženy. Baláž do akce povolal řadu kolegů včetně několika olomouckých kriminalistů, kteří už na případu dříve pracovali. Vyžádali si veškeré spisy a začali prověřovat vše, co mohlo být opomenuto.
Zaujal je jeden ze zaevidovaných poznatků - úplně v jiném případu totiž vypovídal na obvodním oddělení v Brně člověk, který na nástěnce za Balážovými kolegy spatřil identikit pachatele přepadení Petry Kvitové. „To je přece Radim Žondra! Když se podíváte na fotku Radima Žondry z Prostějova, tak to je celý on,“ reprodukoval Baláž slova vyslýchaného.
Jeho kolegové tehdy poznatek prý prověřili, avšak nedostatečně - daktyloskopické stopy na dveřích bytu totiž prý neodpovídaly Žondrovým otiskům prstů. Balážův tým se na něj ale tentokrát zaměřil - a udělal dobře. Pachatelem byl totiž právě on, muž, který měl za sebou už několik podobných činů.
Sesypala se
Potvrdilo se to mj. při rekognici podle fotografií v Prostějově, kam byla pozvána i tenistka. Listovala desítkami fotografií, a když došla ke stránce, na které byl zobrazen Žondra, bylo jasno. „Naráz se zastavila, ukázala na jednu fotku a úplně se sesypala. Začla hrozně plakat a prostě se sesypala. Poznala ho úplně bezpečně,“ popsal Baláž. Žondru pak Kvitová poznala i při rekognici naživo. Nakonec dostal 11 let vězení za ublížení na zdraví.
„V tom případu hrála roli profesní slepota. Člověk, když případ vyšetřuje déle, někdy přehlédne věci, které dávají signál, že to bylo jinak,“ řekl Baláž Blesku. „U závažnějších trestných činů je vždycky důležité, aby se na ně podíval i někdo jiný s odstupem času, kdo tam může objevit i stránky, které mohly být přehlédnuty. Nebo i hovořit s lidmi, protože někdo jiný může člověku lépe sedět a ten člověk mu potom řekne víc,“ uvedl. Práci všech kriminalistů, kteří na případu pracovali, velmi chválí. A co mu Petra Kvitová řekla poté, co se podařilo Žondru dopadnout? „Poděkovala za dobře odvedenou práci,“ dodal.
S povolením zatýkat
Vyšetřování případu přepadení Petry Kvitové popisuje Baláž v knize svých vzpomínek, kterou sepsal spolu s dokumentaristkou Martinou Eretovou a již právě vydalo nakladatelství Slovart, s názvem S povolením zatýkat. Hovoří v ní mimo jiné také o tom, jak se mu podařilo rozplést metanolovou kauzu a dopadnout jejího hlavního aktéra Rudolfa Fiana, jenž si za smrt 50 lidí odpykává doživotí. Najdete v ní ale i další srdceryvné i šokující případy, které Baláž řešil v roli vyjednavače nebo jako zlínský kriminalista.
Šéf hradní ochranky Baláž pro Blesk: Jak probíhá ochrana prezidenta a co čeká novou hlavu státu? Pavlína Horáková