Markéta (†47) po potyčce s cyklistou zemřela. U soudu zazněla šokující slova svědků!
-
Když letos v květnu zveřejnila finalistka České Miss Vanessa Červová (20) tragický příběh o tom, jak v srpnu roku 2022 přišla o svou maminku Markétu (†47), obletěla kauza celé Česko. Dvacetiletá dívka na svém instagramu popsala nepříjemnou potyčku s cyklistou, po které její maminka musela do nemocnice, kde o několik dní později zemřela. Podle obžaloby se tak stalo v důsledku zranění, které jí měl po předchozí hádce na ulici ve rvačce obžalovaný Václav S. způsobit. Obžaloba však pro útočníka žádá pouze podmíněný trest, nelze prý doložit souvislost smrti s incidentem.
Případem se zabývá obvodní soud pro Prahu 1. V pondělí u soudu vypovídali znalci, dcera Vanessa, která u šarvátky byla přítomná, stejně tak ale také manželka obžalovaného muže. Vanessa Červová soudnímu senátu zopakovala to, o co se již v minulosti podělila na svých sítích, nebo také v rozhovoru pro Blesk.
- 1.
Ať si to jde vyřídit jako s chlapem!
Vanessa soudu sdělila, že s matkou mířily domů z nákupů, když u semaforu u Karlova mostu narazily na pár cyklistů se dvěma malými dětmi. Že se malé děti v takto hustém provozu motaly mezi auty, jim připadalo nebezpečné a se staženými okny nad rozhodnutím rodičů kroutily hlavou. To podle ní obžalovaný muž zaznamenal a údajně se rozhodl auto pronásledovat. „V zrcátkách jsem ale viděla, jak pan obžalovaný jede za námi, jel rychle, nedbal na pravidla silničního provozu. U židovského hřbitova jsme zastavili kvůli koloně a následovalo to, co popisuje obžaloba,“ vypovídala Vanessa.
„Přijel ze strany řidiče, začal vyhrožovat, ať jdeme ven, ať si to s ním jdem vyřídit jako s chlapem. Řídítkama a rukama mlátil do auta. Já jsem začala volat policii. On to auto obešel na moji stranu a začal mi vulgárně nadávat,“ pokračovala dívka u soudu. Následně jí měl vytrhnout telefon z ruky a hodit jej na zem. Když telefon chtěla sebrat, měl dle jejích slov obžalovaný dívku udeřit dveřmi auta, což mělo donutit její matku vystoupit z auta a proti cyklistovi zakročit.
„On ji vzal za vlasy, předklonil ji, takže se nemohla bránit, a mlátil ji pěstí do břicha, hrudníku, kopal ji do holení, nevěděla jsem, co mám dělat,“ vypověděla Vanessa s tím, že všemu měla přihlížet manželka obžalovaného muže společně s dětmi.
VideoVideo se připravuje ...U židovského hřbitova ženy zastavily kvůli dopravní zácpě a rozzuřený muž je dohnal. Podle obžaloby na následy fyzického útoku měla jedna z nich zemřít. Blesk
Dívka dále vypověděla, že přestože si s matkou původně myslely, že ze rvačky vyváznou bez potřeby navštívit lékaře, k večeru už bylo jasné, že se bez ošetření neobejde. Po prvním ošetření se však Markétě Červové znovu nad ránem přitížilo a do nemocnice na Bulovce zamířily s dcerou znovu. „Říkala, že cítí bolest mezi prsy, že jí to jde až do lopatek, že jí takhle špatně nikdy nebylo, že je to horší než porod,“ řekla soudu Vanessa.
Příčinou smrti byl tzv. Takotsubo syndrom, což je kolaps oběhového systému. Objevuje se poměrně vzácně a vyvolat ho může těžký emocionální stres, nebo i úraz či zranění.
- 2.
Auto ho skříplo?!
Jak měl incident proběhnout, soudu v pondělí popsala také manželka obžalovaného muže. Ta celou událost líčí jinak než dcera poškozené. „U Karlova mostu jsme zastavili na kraji, začali jsme se rozjíždět a začalo nás objíždět auto, myslela jsem, že se něco stalo, ale paní na mě křičela z auta: ‚Vypadni s těma dětma do pr**le.‘,“ řekla žena soudu. Její manžel se pak prý rozjel, aby auto dojel. Když auto i manžela později žena s dětmi dojela, byla už jen svědkem rvačky.
„Pak jsem viděla jen, jak to vozidlo zastavilo kolmo ke krajnici, jakoby ho skříplo. Došlo ke slovním potyčkám. Viděla jsem, že slečna vytáhla telefon, pak jsem ten telefon viděla na zemi, ona chtěla vystoupit, ale u dveří stál můj manžel a řekl, že jí ho podá. V tu chvíli paní vystoupila z auta a doslova a do písmene do něj začala třískat,“ řekla žena soudu.
Žena také podotkla, že je auto objíždělo v nebezpečně blízké vzdálenosti. Připustila, že viděla, jak její manžel poškozenou drží za vlasy, odmítla však, že by ji bil.
- 3.
Posudky soudních znalců
V pondělí soudu sdělili závěry svých posudků také soudní znalci. Psycholog Jiří Klose stručně uvedl, že v osobnosti Václava S. neshledal žádné forenzně významné rysy. V době incidentu podle něj byly jeho ovládací a rozpoznávací schopnosti dost dobré na to, aby věděl, co se kolem něj právě děje.
Další ze znalců se pak vyjadřoval k možné příčině úmrtí. Znalec Michal Lipš z VFN v Praze konstatoval, že dle jeho zkoumání byl příčinou smrti tzv. Takotsubo syndrom, což je kolaps oběhového systému. Objevuje se poměrně vzácně a vyvolat ho může těžký emocionální stres, nebo i úraz či zranění.
„Nemůžu posoudit, zda zranění v břišní dutině vznikla účinkem traumatu, nebo až sekundárně nižším prokrvením orgánů. V důsledku slabé práce srdce může sekundárně dojít k selhání orgánů. I přes maximální lékovou i mechanickou podporu došlo k paralýze, takovému postižení krevního řečiště, že to bylo neslučitelné se životem,“ řekl Lipš u soudu.
Co přesně syndrom spustilo, je podle jeho slov ale těžké určit: „Nemůžu vědět přesně, co bylo spouštěčem toho syndromu, velmi pravděpodobně to byla stresová situace popisovaná v ten den, předtím než navštívila tu nemocnici na Bulovce. Nevíme, jestli je hlavní příčina stres, nebo fyzické trauma, nejspíše to je kombinace těchto faktorů,“ uvedl znalec.
- 4.
Zásah policie
V roli svědků u soudu vystoupila také dvojice policistů, která byla k incidentu přivolána. Z toho, co na místě viděli a slyšeli, ale nedokázali jednoznačně vyvodit, kdo koho napadl, jelikož každá strana konfliktu tvrdila něco jiného. Oba policisté úvodem svých výpovědí ale podotkli, že si dva roky starý incident příliš nepamatují.
„Vyslechli jsme obě strany, každá strana uváděla, že je napadla ta druhá. Myslím, že cyklista měl šrám nad levým prsem,“ vypověděl jeden z dvojice policistů již v přípravném řízení. „Cyklista říkal, že řidička ohrozila jeho děti, když se míjeli,“ uvedl policista. Poškozená mu prý naopak tvrdila, že jí cyklista poškodil auto, on však dle svých slov žádné viditelné poškození nezaznamenal. Několik šrámů policisté zpozorovali i na poškozené ženě.
Druhý policista, který byl k incidentu vyslán, jeho slova potvrdil. Doplnil jen to, že ve chvíli, kdy se policisté ptali, zda někdo potřebuje přivolat záchrannou službu, nikdo se nepřihlásil. Na místě konfliktu pak vyčkali, než se obě jeho strany rozjedou svým směrem a místo pak také opustili.
- 5.
Co viděli svědci?
Šarvátka, která se odehrávala po cestě od Karlova mostu až k židovskému hřbitovu u Rudolfina, přitáhla pozornost hned několika účastníků provozu. Několik z nich si soud na pondělí také předvolal. Svědci soudu popsali, k čemu se v srpnu roku 2022 nachomýtli.
„Já jsem do toho přišel až ve chvíli, kdy zastavilo to auto. Já jsem jel za ním a musel jsem zastavit, protože to auto zastavilo napříč. Vyskočily z něj dvě osoby a vrhly se na toho cyklistu. Vzal jsem telefon a chtěl jsem to natáčet, ale natočil jsem jen asi vteřinu, protože mi to přišlo trapné. Asi deset vteřin nato jsem odjel a víc už jsem neviděl,“ řekl soudu řidič.
Zdůraznil přitom, že nebyl svědkem celého incidentu: „Nevím, co se stalo předtím, k tomu se nemůžu vyjádřit. Já jsem byl svědkem tak deseti vteřin z toho všeho,“ dodal.
V podobnou chvíli se k šarvátce nachomýtla i další řidička: „Viděla jsem auto, které chtělo blokovat cyklistu tím, že najelo kolem na chodník. Cyklista asi nějak upadl, tuším, že proběhla nějaká slovní výměna z okýnka. Spolujezdkyně pak začala vystupovat z auta, dveře otevřela prudce, jako by se snažila trefit toho cyklistu. Když ta spolujezdkyně vystupovala, ten pán jí tak přivřel v těch dveřích, trochu to asi bolelo,“ uvedla u soudu.
Ani ona se ale u incidentu nezdržovala déle, než bylo nutné: „Pak jsem je objela a dál se věnovala řízení. Ve zpětném zrcátku jsem viděla, že tam je ten cyklista a dvě paní, co toho cyklistu napadaly. To napadení bylo takové dámské, takové máchání rukama,“ řekla svědkyně.
- 6.
Věc by mohl rozhodnout nový soud
Na základě provedeného dokazování pak předseda soudního senátu Ondřej Lázna rozhodl, že je na Vrchním soudu, aby rozhodnul, zda nemá věc projednat Městský soud v Praze. „Neřešili jsme zcela skutkovou stránku věci, ale stránku formální. To podezření, že se obžalovaný dopustil skutku, který mu je kladen za vinu, nebylo rozptýleno. Žalobní důvody nadále trvají,“ uvedl Lázna při pondělním hlavním líčení.
Rozhodnutí senát Obvodního soudu pro Prahu 1 učinil z důvodu, že následkem možného jednání obžalovaného je smrt. Případ by proto měl možnost rozhodnout soud vyšší instance. Věc nyní bude muset rozhodnout Vrchní soud.