Psychiatra obvinilo několik jeho pacientek ze sexuálního obtěžování či přímo napadení na podzim 2021. Například herečka a zpěvačka Jana Fabiánová uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl. Zkušenost s obtěžováním popsala také moderátorka ČT Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka. Uvedla, že ji psychiatr před 20 lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat a líbat. Žena z ordinace utekla.

Kriminalisté původně navrhli obžalobu pro Cimického loni v říjnu, tehdy ho vinili z 28 případů znásilnění či vydírání. Státní zastupitelství ale o měsíc později kauzu policii vrátilo k došetření. Nařídilo jim, aby se vypořádali s otázkou, zda nejsou některé skutky promlčeny. Podle webu Novinky.cz hrozilo promlčení u 26 z 28 případů. Po výzvě policie, aby se přihlásily další poškozené, by se podle serveru další obvinění mohlo týkat tří až čtyř žen.

Návrh k obžalobě

„Spisový materiál byl policejním orgánem společně s návrhem na podání obžaloby předložen 23. června 2023 státní zástupkyni,“ uvedl Cimbala. Žalobkyně podle něj materiál prostuduje a rozhodne, zda ve věci podá obžalobu.

„Podrobnější informace v současné chvíli nebudeme s ohledem na nadále trvající neveřejnost přípravného řízení, předmět řízení, který se dotýká lidské důstojnosti v sexuální oblasti, ale také s ohledem na složitost věci, respektive délku období, do kterého jednotlivé útoky spadají, poskytovat,“ doplnil Cimbala.

Cimický vinu popírá

Cimický už v minulosti vinu odmítl, kritizoval také postup policie. Uvedl, že se hodlá aktivně bránit a dokázat svou nevinu. Kvůli lékařskému tajemství a respektu k pacientům nebude ale tato obhajoba veřejná, dodal.

Video
délka: 28:01.28
Video se připravuje ...

Advokátka o kauze psychiatra Cimického: Údajných obětí i svědků už je přes třicet, hlásí se i muži. (2021) Pavlína Horáková, Lukáš Červený

Fotogalerie
9 fotografií