Městský soud v Praze ve čtvrtek poslal na 8 let za mříže teprve devatenáctiletého Tadeáše Ř. Součástí trestu je také finanční náhrada jím způsobených škod v celkové výši přesahující čtyři miliony korun. Se státní zástupkyní Markétou Pánkovou uzavřeli dohodu o vině a trestu, přičemž se Tadeáš k oběma činům přiznal a alespoň před soudním senátem nad svým počínáním projevil lítost. Díky tomu, mu byl uložen trest o dva roky nižší, než je minimální sazba. Státní zástupkyně u soudu uvedla, že důvodem pro nižší trest je jeho nízký věk. Chlapci původně hrozilo 10-18 let vězení.

V březnu letošního roku se totiž pokusil o vraždu svého známého, když ho bodnul do břicha kuchyňským nožem s 21 cm dlouhou čepelí. Bodnutí předcházela slovní i fyzická potyčka, která vyburcovala Tadeáše k tomu, aby si došel do kuchyně pro nůž. Když se do místnosti vrátil se slovy: „Tak co uděláš teď?“ a nožem v ruce, strčil do něj jeho vrstevník dostatečnou silou na to, aby Tadeáš upadl na zem. Ten se zvednul a rychlým pohybem svého známého bodnul, přičemž zasáhl játra, žlučovod a plíce poškozeného. Ten, útok přežil jen díky práci zdravotníků z motolské nemocnice. Zároveň byl shledán vinným z loupeže, které se dopustil o měsíc dříve v saunovém centru v nákupní galerii Harfa. Před zavírací dobou zde pozoroval dvojici recepčních, při počítání tržby, kterým následně pohrozil se střelnou zbraní v ruce, aby mu tržbu odevzdaly slovy: „Naval prachy!“. Jedné z recepčních se podařilo obálku s tržbou zachránit, tím že s ní rychle utekla do zadní místnosti recepce. Tadeáš proto popadnul jinou obálku s penězi, která na recepci ležela, a z místa utekl.

Lítost jen na oko?

Tadeáš přišel k soudu s úsměvem na tváři a po dobu líčení se usmíval také na své známé, kterým směřoval také několik gest a posunků. Úsměv nasadil také poctivě vždy před televizními kamerami, kterým mával, ukazoval zdvižené palce nebo naznačoval, že posílá pusu. Ve zdánlivě dobré náladě rovnou od soudu poputoval do věznice s ostrahou.