Noc ze 14. na 15. června 2019 se Vojtovi stala osudnou. Nadějný fotbalista z Plzeňska tehdy vyrazil se svými přáteli do pražského klubu Storm na Tachovském náměstí, kde pařili – slavili totiž maturitu. Jenže Vojta se předávkoval drogami a skončil v sanitce. 

Záchranka přijela rychle a s malou pomocí si do ní došel Vojta sám. Samozřejmě byl překoplej. Údajně spolkl 3 extáze. Nicméně s námi komunikoval ještě v sanitce. Blahopřáli jsme mu k maturitě a snažili se mu vysvětlit, ať na sebe dává příště větší pozor a že 3 jsou vážně moc,“ stálo v oznámení klubu ze soboty 15. června. O pár dní později ale jeho zdrcená sestra oznámila, že boj o život prohrál. „U mladíka došlo k otoku mozku, otoku plic, selhání jater i ledvin, poruše srážlivosti krve a následně dokonce i k zástavě srdce,“ popsala děsivé detaily už v prosinci 2019 policejní mluvčí Hana Křížová.

Policisté hned začali rozplétat veškeré okolnosti, které k obrovské tragédii vedly. Zjistili, že drogy pocházely z Plzeňska a do klubu je dovezla skupina lidí, která se akce také účastnila. Už ve vlaku do Prahy prý Vojta požil kokain, v klubu si pak vzal rychle za sebou dvě extáze. 

Policisté také díky svědkům i záznamům z kamer zjistili, kdo extázi Vojtovi v klubu dal a je tak za jeho smrt zodpovědný. „Poškozenému dva muži ve věku dvacet dva a sedmnáct let poskytli přímo v klubu dvě tablety extáze. A to i přesto, že viděli, že má mladík problémy s rovnováhou, je malátný a hodně se potí,“ uvedla Křížová s tím, že oba mladíci byli Vojtovi přátelé a nejspíš věděli, že už si předtím Vojta nějaké drogy vzal.

Dostali podmínky

Letos v červnu pak případ konečně dospěl do finále. Případ nejprve rozhodoval Krajský soud v Plzni, jenž oba mladíky uznal vinnými z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy v prvním odstavci. Státní zástupce se odvolal, Vrchní soud v Praze pak rozsudek zrušil a oba mladíky znovu odsoudil, tentokrát i za to, že podání drogy mělo přímý vliv na Vojtovu smrt. „Starší z obžalovaných byl odsouzen na tři roky odnětí svobody s podmíněným odkladem na pět let a vyslovením dohledu nad odsouzeným,“ uvedla Křížová. Má také zakázáno požívat návykové látky, dodržování zákazu bude kontrolovat probační úředník. 

Druhý muž, kterému bylo tehdy 17 let, byl odsouzen k odnětí svobody v délce dvaceti měsíců podmíněně odloženému na zkušební dobu dvou let. „Dále mu byla uložena výchovná omezení, a to zdržet se požívání návykových látek a nenavštěvovat veřejné taneční akce diskotékového charakteru a dále výchovná povinnost podrobit se na pokyn probačního úředníka kontrole dodržování těchto omezení,“ dodala mluvčí.

Péče o Vojtu stála 2,5 milionu korun. Starší má nakonec z nařízení soudu VZP zaplatit 300 tisíc, mladší pak 70 tisíc za péči o předávkovaného mladíka. 

Policisté v souvislosti s případem znovu apelovali na to, aby i příležitostní uživatelé drog nekombinovali neuváženě různé druhy omamných a psychotropních látek. „Může se totiž stát, že tělo tento smrtící koktejl neunese,“ dodali varovně policisté.

Video
Video se připravuje ...

Nový vůz pražských celníků k odhalování drog. Celní správa