Nepovolenou pěstírnu policisté a inspektoři odhalili 17. června v rodinném domě v Praze 4. Na místě našli sudy s klíčky fazolí mungo, které byly podle policie z této pěstírny dále distribuovány do jedné pražské tržnice. „Všechny odhalené klíčky byly za pomoci potravinářské barvy znehodnoceny a majiteli byla nařízena povinnost jejich likvidace, což bude muset následně doložit,“ sdělil mluvčí policie Jan Daněk.

Nedodržení stanovených pěstebních podmínek u mungo klíčků vytváří podle SZPI riziko vzniku závažných onemocnění, která mohou vést až k úmrtí. „Pěstování a výroba mungo klíčků je mikrobiologicky rizikový proces. Proto provozovny, kde dochází k nakličování, musí být schváleny ze strany SZPI dříve, než začnou s produkcí klíčků. Výrobce musí před schválením výrobny ze strany SZPI projít kontrolou a vyhovět řadě požadavků právních předpisů. Jde zejména o splnění specifických mikrobiologických kritérií souvisejících s pěstováním potraviny náchylné ke kontaminaci bakteriemi, např. Escherichia coli produkující shiga toxiny,“ oznámil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Nelegální pěstírna byla provozována podle SZPI pražskou firmou Tuan Anh Pham, za kterou podle obchodního rejstříku stojí stejnojmenný podnikatel vietnamského původu. „Policisté na místě kontroly ztotožnili podezřelého pětatřicetiletého muže, který nyní bude řešen ve správním řízení, jenž je v kompetenci Státní zemědělské a potravinářské inspekce,“ uvedl Daněk. Podle SZPI byla už v roce 2018 odhalena nelegální pěstírna mungo klíčků, za níž stála stejná firma. V domě, kde byla provozovna nyní objevena, byl již dříve vydán zákaz užívání daných prostor.

Video
délka: 00:12.85

V domě v Praze 4 našli nelegální pěstírnu mungo klíčků. SZPI

Fotogalerie
5 fotografií