Incident začal loni 5. prosince ve vestibulu stanice metra, který vede do obchodního centra, kde Toman úmyslně vrazil do staršího muže. Mezi nimi poté v prostorách obchodního domu propukl konflikt, při kterém odsouzený Josef T. vytáhl nůž a zasadil svému protivníkovi několik bodných ran. Útočníka, který se nesnažil utéct, policie zadržela na místě. Těžce zraněný muž skončil ve vinohradské nemocnici.

Obhájkyně odsouzeného v závěrečné řeči uvedla, že represe není na místě, protože její klient žijící „ve svém světě“ nechtěl vyvolat rvačku a přeje si být léčen. „Reakce obžalovaného byla zcela neadekvátní,“ uvedla ale ve zdůvodnění rozsudku předsedkyně soudu Jarmila Pavlátová. Trest nad hranicí spodní sazby zdůvodnila mimo jiné tím, že obžalovaný „nemá nadhled“ nad důsledky svého jednání.

Rvačka kvůli vzhledu?

Odsouzený Josef T., který si podle svých slov není jistý svojí sexuální orientací, dnes vypověděl, že do poškozeného úmyslně vrazil, protože ho upoutal jeho vzhled. Kontaktem s ním se chtěl ujistit, zda v jeho případě jde o muže či ženu. Průběh strkanice, která následovala, si prý nepamatuje. Ztratil brýle a cítil hněv, strach a ponížení.

Poškozený vypověděl, že přestože se věnuje bojovým sportům, na nečekaný útok nestačil reagovat. Ze svých zranění se prý léčil dva měsíce.

Podivné duše

Útočník dál uvedl, že se celý život cítí, jako by patřil do středověku. Hodně čte fantasy literaturu a romantické romány, spoustu času tráví u počítače a věří v magii. Celý život špatně navazuje vztahy s lidmi a kvůli depresím navštěvoval psychiatry. Reálný život je podle jeho mínění nespravedlivý a „hnusí se mu lidé, jejichž duše jsou podivné“.

Znalec z oboru psychiatrie uvedl, že Toman má poruchu osobnosti, a přestože není duševně chorý, doporučuje jeho dlouhodobou ústavní psychiatrickou léčbu. Podle znalce z oboru klinické psychologie za své jednání nese odpovědnost a šance na jeho resocializaci je snížená.

Fotogalerie
27 fotografií