Kriminalisté na konci roku 2018 obvinili dva zaměstnance hotelu, kteří měli na starost požární zabezpečení objektu. Zabezpečení bylo v době vzniku ohně vypnuté, což byl podle policie jeden z hlavních důvodů tragických důsledků požáru. Pracovníky začala stíhat pro zločin obecné ohrožení z nedbalosti, za který jim hrozí kvůli způsobeným úmrtím až desetileté tresty vězení. Také škody se vyšplhala na deset milionů korun.

V současnosti již stíhá tři cizince a jednu právnickou osobu. „Policejní orgán již vydal usnesení o zahájení trestního stíhání, nicméně ta ještě nebyla doručena všem obviněným osobám, proto zatím další podrobnosti sdělovat nebudeme,“ sdělil státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Svoboda. Obvinění bude nyní podle něj potřeba přeložit a zaslat do ciziny.

Video
délka: 00:29.70

Hasiči pomocí žebříku vysvobozují lidi z hořícího hotelu. Kilian Buckley

Policie musela podle dřívějšího Svobodova vyjádření v případu doplňovat dokazování. Jejich původní obvinění totiž státní zastupitelství zrušilo. Podle něj dostatečně neprokázala, že na pracovníky byla provozovatelem hotelu smluvně přenesena zodpovědnost za plnění povinností na úseku požární ochrany.

Ze dvora do recepce

Podle vyjádření kriminalistů se požár ze dvora rozšířil do recepce a poté do celého hotelu. V případě, že by správně fungovalo požární zabezpečení, oheň by se podle něj izoloval pomocí speciálních dveří. Ty však byly otevřené, protože zaměstnancům hotelu překážely v průchodu. Zároveň bylo vypnuto elektrické zabezpečení, které kromě požárního alarmu mělo také zajistit vypnutí elektřiny a zapnutí odvětrávání. Právě zamoření hotelu kouřem stálo život všechny oběti požáru.

Hasiči z budovy evakuovali zhruba 80 lidí. Ještě před příjezdem záchranářů zemřeli jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka. Dvacetiletá Němka a stejně stará Jihokorejka podlehly zraněním později v nemocnici. V březnu téhož roku se na facebooku hasičů přihlásila rodina dalšího z hostů, který zemřel na následky požáru po dvou měsících v holandské nemocnici. Požár v Náplavní patří mezi nejtragičtější v porevoluční historii.

Video
délka: 05:48.14

Policejní vyšetřovatel Jiří Zábrodský k požáru hotelu v pražské ulici Náplavní z ledna letošního roku. Daniel Vitouš

Fotogalerie
46 fotografií