„Rána jako z děla, byla slyšet až u nás v Šimůnkově!“ „Znělo to, jako by bouchly nějaké sudy!“ „Už toho mám plné zuby, kolem jedné v noci přišla další rána, asi se tím dost baví a nechodí ani do práce!“ Takovými a desítkami podobných komentářů se v lednu hemží facebooková skupina Ládví pavlač, v níž se sdružují obyvatelé Prahy 8. I když už je po silvestru, u základní školy Burešova a v širším okolí někdo každý večer i v noci neúnavně odpaluje petardy a další pyrotechniku. 

Těžko říct, jakou motivaci gauneři, kteří se rozhodli hrát občanům Kobylis i Ládví na nervy, mají. Lidé už jsou ale zoufalí a vše opakovaně nahlašují policii. „Na sociální síti jsme již lidi žádali, aby se nám ozývali na místní oddělení Kobylisy nebo na linku 158 v případě, že se bude situace opakovat. Také budeme rádi za jakékoliv obrazové materiály, na nichž bude pachatel zachycen,“ řekl Blesk.cz policejní mluvčí Jan Daněk. „Situací se zabýváme pro podezření z přestupku, máme nastavena konkrétní opatření a děláme vše pro dopadení přestupce,“ dodal mluvčí.

Video
délka: 00:11.52

Takhle to v Praze bouchalo o silvestrovské půlnoci na přelomu roku 2019 a 2020. Amos Chapple Photography

Požáry

V místech se navíc začínají množit stížnosti na hořící koše či kontejnery, na Ládví také shořel hmyzí hotel, který tam nainstalovala městská část. Je to už čtvrtý příbytek pro hmyz v pořadí, který v Praze 8 podlehl řádění vandalů. „Městská část se bezohledným a nesmyslným vandalstvím odradit nenechá a hmyzí hotely, které slouží jako ,schovka' pro užitečné zástupce hmyzí říše během února nahradí,“ uvedl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS). 

Zda požáry s neustálým odpalováním pyrotechniky souvisí, zatím není jasné. „Od pyrotechniky ale samozřejmě požáry mohou vzniknout. Právě ty koše a kontejnery nejčastěji,“ řekl pro Blesk.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Vandal na Ládví vypálil hmyzí hotel.
Vandal na Ládví vypálil hmyzí hotel.
Autor: FB Ládví pavlač / Praha 8

Fotogalerie
28 fotografií