„Policisté již v případu zahájili trestní řízení pro podezření z několika činů,“ uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Bližší informace nechtěla s ohledem na vyšetřování uvést. Není to první případ, kdy policie řešila pronájmy prostor v majetku Prahy 1.

V případu podle Písačkové figurovaly zfalšované dokumenty s razítky městské části a pražského magistrátu, které se týkaly mimo jiné povolení umístit bankomat firmy Euronet do provozovny.

„Případ je pro mě alarmující. Ochota podnikatelů platit prostředníkům je známkou přinejmenším netransparentního prostředí, které jsme po předchozí radnici s ODS a TOP 09 zdědili,“ uvedl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Úplatky a prodej bytů za nižší ceny

Podobný případ se v Praze 1 objevil i za minulého vedení radnice, kdy v kauze figuroval tehdejší zastupitel Martin Skála (dříve ODS). Toho začala v roce 2017 vyšetřovat policie kvůli tomu, že údajně za úplatky nabízel zprostředkování pronájmů prostor městské části k podnikatelským účelům. Skála poté rezignoval na zastupitelský mandát a vystoupil z ODS. Loni ho státní zástupce spolu s dalšími podezřelými v kauze obžaloval.

Policie před časem také obvinila přes 30 lidí včetně bývalého starosty Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09) a jeho zástupce Daniela Hodka (ČSSD) kvůli tomu, že jako zastupitelé hlasovali pro prodej bytů za ceny, které byly podle znalců nižší než obvyklé. Podle znaleckého posudku, který policie zadala, bylo pod cenou prodáno více než 20 bytů, a vznikla tak škoda zhruba 40 milionů korun.