Naposledy měla být spatřená sedmiletá Valerie koncem roku 2017, od té doby se po ní slehla zem. Policisté po Valerii začali pátrat v srpnu 2018. Teprve tehdy totiž zmizení holčičky oznámil rodinný příslušník. Zatím ale marně. Podle žaloby, která se v pondělí četla u Obvodního soudu pro Prahu 3, měla babička Soňa K. holčičku bít po celém těle včetně hlavy. Kopala ji a používala i roubík, aby dívenka nekřičela. Svazovala jí ruce i nohy, připoutávala k různým předmětům v bytě, například k záchodu či madlu od lednice, kde ji několik hodin nechávala bez jídla. V takové poloze musela holčička někdy i spát.

Její o tři roky starší bratr byl podle obžaloby trestaný také nadměrným bitím po celém těle: „Bila ho například kuchyňskou obracečkou, naběračkou, vařečkou, tyčí od vysavače, páskem. Nechávala ho dlouho klečet na jednom místě, tahala za vlasy a uši, smýkala s ním a házela o zem, přičemž mu sprostě nadávala,“ stojí v obžalobě.

Děti promluvily

O bití svědčila při výslechu policejní komisařky i starší sestra Valerie. Na soudním líčení byl pouštěný celý záznam, v němž sestra mimo jiné řekla: „Prostě Valinku mlátila. My jsme nezlobili jako ona. Občas nás uhodila, protože jsme blbý. Mlátila ji přes zadek, jinak ne. Bratr R. zlobil a občas taky dostal na zadek,“ vypovídala dívka. 

O bití promluvil také o tři roky starší R.: „Valerie proklínala babičku. Babička proto Valerii neměla ráda a bila ji. Naběračkou na zadek nebo roztahovala nohy a bouchala ji tam,“ líčil mučení bratr a dodal: „Babička mi říkala, ať ji držím a mně to bylo hodně líto. Babička mi ale říkala, že ji musí bít. Stalo se to hodněkrát,“ vracel se k nešťastným chvilkám R.

Neví, kde je

Valeriin starší bratr také přiznal, že byl taky hodně bitý a jednou dokonce kvůli tomu utekl z domova, ale našli jej policisté. O Valinku měl upřímný strach a sám se divil, proč babička neprozradí, kde jeho setsra je. Oba sourozenci navíc popisovali poslední období, kdy se spolu s babičkou skrývali před policií a měli údajně odletět do Řecka a poté možná do Austrálie. Toto však Soňa K. odmítla.

Soňa K. stanula u soudu. Je obžalovaná z brutálního týrání vnučky Valinky a jejího brášky.
Soňa K. stanula u soudu. Je obžalovaná z brutálního týrání vnučky Valinky a jejího brášky.
Autor: Tonda Tran

Dětem obžalovaná řekla, že je jejich sestra v léčebně, protože zlobí. Oba nezletilí se shodli, že ji neviděli od Vánoc a od babičky měli instrukce, aby tvrdili, že je v Německu u rodinných známých. Kde se však skutečně Valerie nachází, nevěděli a za Valerií podle nich chodila pouze obžalovaná.

Měl modřiny

O ranách na těle mluvila v úterý před soudem také třídní učitelka Valeriina bratra. Do školy podle třídní učitelky přišel jednou R. K. s poraněnou rukou a nebyl schopný vysvětlit, jak k tomu přišel. Učitelé pak prohlédli celé jeho tělo a viděli množství modřin. Podobný případ se odehrál přibližně dvakrát.

Modřin si všimla také speciální asistentka, která s chlapcem byla od dubna 2017 do června 2018 a pomáhala mu s učením. Rány na těle přičítala jeho divoké povaze. S Valeriiným bratrem se viděli pět dní v týdnu a povídali si hodně o rodině. Podle asistentky nastal velký zlom v říjnu 2017, kdy se hodně uzavřel a nechtěl o rodině a zvlášť o Valerii mluvit. Že je něco s Valerií v nepořádku si uvědomila kolem Vánoc: „Dávala jsem mu dáreček i pro sestřičku a on si ho nevzal. Neodpověděl proč a odešel,“ popsala podivnou situaci.

Jedla toaletní papír

O bití svědčila i jedna známá obviněné, která byla u Soni K. dvakrát na návštěvě. Viděla, jak Valerii bila přes ruce vařečkou, když zjistila, že jedla na záchodě toaletní papír. Poté ji nechala po dobu jejich návštěvy klečet na zemi v kuchyni. Jindy ji zase požádala o diazepam na spaní, protože prý Valerie nechtěla v noci spát a skákala na posteli. Přibližně čtyři pilulky ji prý svědkyně dala.

Před soudem stanula i úřednice S. z Orgánu sociálně-právní ochrany dětí, která měla od počátku roku 2017 do konce dubna 2018 na děti dohlížet: „Mám zajišťovat pravidelné návštěvy, které jsou minimálně dvakrát v roce, pokud není rodina problémová,“ prozradila u soudu s tím, že nedostávala žádné stížnosti ze škol, školky ani od organizace Dobrá rodina, jež byla s babičkou a dětmi v úzkém kontaktu. Všechny děti viděla naposledy v říjnu 2017.

Obžalovaná Soňa K. čelí obvinění z opuštění dítěte, zanedbání povinné výživy, ohrožování výchovy dítěte, zpronevěry a z týrání svěřené osoby. Hrozí jí osm let vězení. Ve středu bude proces pokračovat dalším pouštěním záznamů výpovědí dětí a vypovídat přijdou i odborníci.
Fotogalerie
10 fotografií